Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Pomoc na moc

Noga z gazu! Europa szykuje się na kryzys. Wspólny rynek iskrzy

Kiedy PiS doszedł do władzy, natychmiast wprowadził blokadę sektora energetyki wiatrowej. Ostatnio wydawało się, że poszedł po rozum do głowy, ale odblokowująca ustawa trafiła do sejmowej zamrażarki. Kiedy PiS doszedł do władzy, natychmiast wprowadził blokadę sektora energetyki wiatrowej. Ostatnio wydawało się, że poszedł po rozum do głowy, ale odblokowująca ustawa trafiła do sejmowej zamrażarki. Adam Chełstowski / Forum
Bony energetyczne, taryfy socjalne, obniżki podatków, limity cenowe, dotacje, rekompensaty – wszystkie kraje UE starają się chronić swoich obywateli i gospodarki przed kryzysem energetycznym. To ekonomiczne znieczulenie. Nie leczy, ale daje ulgę.
Najmniej kosztuje energia, której nie zużyjemy. Stąd pomysł Komisji Europejskiej, by wszystkie państwa zredukowały zużycie prądu (o 5 proc. w godzinach szczytu). Polska (oczywiście) zgłosiła oficjalny sprzeciw.Marcin Bondarowicz Najmniej kosztuje energia, której nie zużyjemy. Stąd pomysł Komisji Europejskiej, by wszystkie państwa zredukowały zużycie prądu (o 5 proc. w godzinach szczytu). Polska (oczywiście) zgłosiła oficjalny sprzeciw.

Na Facebooku, który obok Twittera jest podstawowym kanałem komunikacji władzy ze społeczeństwem, Mateusz Morawiecki napisał: „nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność”

Potem pojawiły się szczegóły, które przybrały formę ustawy zamrażającej ceny prądu w 2023 r.

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomoc na moc"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?