Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Rynek

Globalny remont kapitalny

Dlaczego Zachód wpada z kryzysu w kryzys? Zaczęła się epoka nie-pokoju

Premier Morawiecki w Budapeszcie, 15 marca 2019 r. Premier Morawiecki w Budapeszcie, 15 marca 2019 r. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
Politolog, analityk i pisarz, dawny euroentuzjasta Mark Leonard, o zmierzchu globalizmu i zmorze współzależności wszystkich ze wszystkimi.
Wolimy Trumpa, Orbána, Kaczyńskiego czy podatek od nadmiernych zysków i dopłaty do energii dla słabszych? Największym błędem obrońców globalizacji było to, że nie zadbali, by była bezpieczna dla słabszych. Dlatego tyle państw się teraz zamyka.Bartek Kiełbowicz Wolimy Trumpa, Orbána, Kaczyńskiego czy podatek od nadmiernych zysków i dopłaty do energii dla słabszych? Największym błędem obrońców globalizacji było to, że nie zadbali, by była bezpieczna dla słabszych. Dlatego tyle państw się teraz zamyka.

JACEK ŻAKOWSKI: – Często pan słyszy, że zdradził?
MARK LEONARD: – Nie w twarz. Może za plecami.

Dziwne.
Chyba nie. Wiele osób czuje, że nasz świat się rozwala. Ludzie są rozczarowani, więc chcą zrozumieć, co poszło nie tak. A ja to próbuję objaśnić.

Każdy widzi, że Zachód ma same kryzysy. Ale widzieć to jedno, a mówić to drugie. Pan mówi: winna jest globalizacja i integracja, także ta europejska. Koledzy z Europejskiej Rady Spraw Międzynarodowych (ECFR) myślą pewnie: „Oszalał.

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Rozmowa Polityki; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalny remont kapitalny"
Reklama