Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Rynek

Z zimnicy do cieplicy

Z zimnicy do cieplicy. Czy zdołamy się ogrzać? Jest biednie, będzie ciężko

„Przeciętna rodzina dotknięta ubóstwem energetycznym wydaje blisko połowę swoich dochodów na ogrzewanie, kupno opału, opłacenie rachunków za prąd i gaz”. „Przeciętna rodzina dotknięta ubóstwem energetycznym wydaje blisko połowę swoich dochodów na ogrzewanie, kupno opału, opłacenie rachunków za prąd i gaz”. Bartek Kiełbowicz
Rozmowa z Jakubem Sokołowskim, ekspertem w dziedzinie ubóstwa energetycznego z Instytutu Badań Strukturalnych, o tym, czy Polacy zdołają ogrzać się tej zimy.
„Gdyby zastosować u nas brytyjską miarę, okazałoby się, że prawie połowa polskiego społeczeństwa mieści się w sferze ubóstwa”.Getty Images „Gdyby zastosować u nas brytyjską miarę, okazałoby się, że prawie połowa polskiego społeczeństwa mieści się w sferze ubóstwa”.

ADAM GRZESZAK: – Jesień mamy ciepłą, prognozy na zimę nie zapowiadają dramatycznych mrozów. Może nie będzie tak źle?
JAKUB SOKOŁOWSKI: – Oby specjaliści od meteorologii mieli rację. Ale zima, nawet bez ekstremalnych mrozów, jest ogromnym wyzwaniem dla osób, które zmagają się z ubóstwem energetycznym.

Co to jest? Jak się mierzy ubóstwo energetyczne? Dotychczas przyjmowano, że decyduje o tym udział w budżecie domowym wydatków na ogrzewanie i energię.

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Z zimnicy do cieplicy"
Reklama