Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Nowe dane o PKB: spada, ale rośnie. Jest tak źle czy tak dobrze?

Według GUS nasza gospodarka na koniec pierwszego kwartału skurczyła się o 0,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Według GUS nasza gospodarka na koniec pierwszego kwartału skurczyła się o 0,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. AndrewLozovyi / PantherMedia
Nasza gospodarka najgorsze ma za sobą. Ryzyko recesji raczej minęło, a dzisiejsze dane GUS, choć mówią o spadku, są nawet lepsze od większości prognoz. Powrót do formy będzie jednak powolny.

Jest tak źle czy tak dobrze? Dane o polskim Produkcie Krajowym Brutto wydają się bardzo niespójne. Bo z jednej strony GUS twierdzi, że nasza gospodarka na koniec pierwszego kwartału skurczyła się o 0,2 proc. w porównaniu z analogicznym momentem poprzedniego roku. To oczywiście przykra, chociaż spodziewana informacja. Ale równocześnie GUS pociesza: polski PKB w pierwszym kwartale 2023 r. był aż o prawie 4 proc. wyższy niż w czwartym kwartale 2022 r. To zaś nam mówi, że uniknęliśmy recesji, która oznacza przynajmniej dwa kwartały z rzędu spadku PKB. Taki spadek, i to mocny, zanotowaliśmy właśnie w ostatnim kwartale poprzedniego roku.

Czytaj także: Gospodarka silnie hamuje. Wkrótce będziemy szorować po dnie

Ryzyko recesji raczej za nami

A jaka jest rzeczywistość? Tu też mamy informacje dobre i gorsze. Ekonomiści są zgodni, że najgorszy okres w gospodarce już za nami. Przypadł on na końcówkę ubiegłego roku. Ryzyko recesji raczej minęło, a dzisiejsze dane są nawet lepsze od większości prognoz. W pierwszym kwartale pomogły nam przede wszystkim inwestycje firm i mocny eksport. Jednak odbicie nie oznacza końca spowolnienia. Fatalnie wygląda konsumpcja, bo Polacy w obliczu wciąż bardzo wysokiej inflacji ograniczyli wydatki. Jeśli to się nie zmieni, trudno liczyć na większe ożywienie. Tymczasem, chociaż tempo inflacji słabnie, wciąż odstrasza ona od robienia zakupów.

Słaby wzrost i wysoka inflacja. Ale mogło być gorzej

A jaki będzie bilans tego roku? Do tej pory większość prognoz zakładała, że Polska gospodarka urośnie symbolicznie, o 0,5–0,8 proc. Dobre dane za pierwszy kwartał mogą pomóc w osiągnięciu lepszego wyniku, np. przekroczeniu 1 proc. To oczywiście wciąż bardzo słabo, ale ponoć w przyszłym roku będzie już lepiej. Jednak niewiadomych i w Polsce, i na świecie jest tak wiele, że wszystkie prognozy musimy traktować bardzo ostrożnie. Czeka nas prawdopodobnie okres słabego wzrostu połączonego z wysoką inflacją. Scenariusz na pewno mało optymistyczny, chociaż mogło być jeszcze gorzej.

Czytaj także: Dlaczego inflacja spadła? To efekt bazy, drożyzna z nami zostaje i ma się dobrze

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną