Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Efekty niemorawieckie

Efekty niemorawieckie. Gospodarka po rządach PiS ma rozwiercone trzy filary

Spadek po rządach PiS jest nie do pozazdroszczenia. Wygląda na to, że polska gospodarka ma w najbliższych latach ograniczone możliwości wzrostu. Spadek po rządach PiS jest nie do pozazdroszczenia. Wygląda na to, że polska gospodarka ma w najbliższych latach ograniczone możliwości wzrostu. Marcin Bondarowicz
Po długim oczekiwaniu odpowiedzialność za stan gospodarki przejął wreszcie nowy rząd. Z jednej strony będzie musiał zmierzyć się z trudnym spadkiem po poprzednikach. Z drugiej będzie też niewolnikiem własnych przedwyborczych obietnic.

Wiadomo, że Mateusz Morawiecki ma dość swobodne podejście do mówienia prawdy. Potrafił po przejechaniu autostradą wysiąść z limuzyny i poinformować zwolenników, że tej autostrady nie ma, bo poprzednicy jej nie zbudowali. Potrafił twierdzić, że to on negocjował warunki wejścia Polski do Unii Europejskiej, choć nikt z ówczesnych negocjatorów nie przypomina sobie jego obecności. Potrafił zapewniać, że pandemii już nie ma, kiedy dziennie umierało na covid kilkaset osób.

Skoro w tylu sprawach były premier mijał się z prawdą, dlaczego mielibyśmy wierzyć wspaniałemu obrazowi gospodarki odmalowanemu w jego exposé? Mówił o gospodarce, która znakomicie się rozwija, finanse są w znakomitym stanie, dochody rosną, a dług publiczny spada.

Rzeczywistość wygląda inaczej. Od roku gospodarka tkwi między stagnacją a recesją. Inflacja w ostatnich miesiącach rzeczywiście przygasła, ale zawdzięczamy to efektom statystycznym i wytłumieniu światowego wzrostu cen surowców, a także (niemożliwym do utrzymania w nieskończoność) obniżkom podatku VAT, zamrożonym cenom energii i cudom na stacjach Orlenu. Natomiast w kwestii finansów publicznych mieliśmy do czynienia z ciekawym dwugłosem: przed samymi wyborami rząd chwalił się nadwyżką w budżecie, a jednocześnie wysyłał do Brukseli informację, że deficyt finansów państwa wyniesie w tym roku rekordowe 192 mld zł.

Trzy rozwiercone filary

Bardziej od bieżących problemów martwi coś innego. W ciągu minionych trzech dekad Polska odniosła niezwykły sukces gospodarczy: jeszcze nigdy w historii nie zbliżyliśmy się tak mocno pod względem poziomu rozwoju do naszych zachodnich sąsiadów i nigdy w historii zmniejszenie dystansu nie nastąpiło w tak krótkim czasie. Ostatnie 8 lat to w sumie kontynuacja tego sukcesu, choć rozpoczęta hasłem „Polski w ruinie” i obietnicami radykalnych zmian.

Polityka 51.2023 (3444) z dnia 12.12.2023; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Efekty niemorawieckie"
Reklama