Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Dolewanie oleju do ognia

Donald Tusk nie wytrzyma i mimo wszystkich wątpliwości obniży akcyzę na paliwo.

Bardzo bym się cieszył, gdyby akcyza paliwowa została obniżona. Konieczność płacenia coraz wyższych rachunków na stacjach benzynowych wkurza mnie tak jak wszystkich kierowców. W ogóle marzą mi się niższe podatki, bo sytuacja, w której każdego roku przez blisko sześć miesięcy muszę się trudzić dla fiskusa, a dopiero potem dla siebie, też jest irytująca i nie motywuje do pracy. Ale rozumiem ministra Rostowskiego, który twardo mówi „nie”, gdy słyszy żądanie zmniejszenia akcyzy, choć sypią się na niego oskarżenia, że jest leniem i wrogiem narodu. Na jego miejscu robiłbym tak samo. W końcu to nie on wymyślił i zapisał w budżecie tysiące mniej lub bardziej sensownych powodów do wydawania publicznych pieniędzy. Jego zadaniem jest znalezienie na te wydatki pokrycia. Rezygnując z kilku miliardów akcyzy musiałby je zdobyć gdzie indziej. Dobrze jest czasem uświadomić sobie, że państwo może i jest świętym Mikołajem, ale takim który rozdaje prezenty kupowane za nasze pieniądze.

Nie mam pretensji do rządu, że nie chce rozmawiać o podatku od paliw. Mam pretensję, że nie chce rozmawiać o podatkach w ogóle. Na przykład o tak potrzebnej reformie finansów publicznych. To dziś już puste hasło. Warto więc przypomnieć, że kiedy minister Rostowski jak lew walczy w obronie kilku miliardów wpływów akcyzowych, rząd wywiesił białą flagę w sprawie reformy KRUS. Budżet niemal w całości finansuje system opieki emerytalnej i zdrowotnej mieszkańców wsi, niezależnie od zamożności beneficjentów. Idzie na to kilkanaście miliardów złotych. Także z podatków od paliw. Wielka zapowiadana reforma kończy się właśnie nic nieznaczącymi kosmetycznymi zmianami.

Zamiast słuchać rozważań, jak akcyza wpływa na ceny na stacjach paliw, chciałbym dowiedzieć się, jaka w ogóle jest logika polityki akcyzowej państwa. Bo na razie nie widzę żadnej. Najnowszy pomysł Ministerstwa Finansów, by po raz kolejny podnieść akcyzę na autogaz, a w efekcie jeszcze bardziej nakręcać popyt na olej napędowy, którego brakuje, jest tego najlepszym przykładem. To będzie dolewanie oleju do ognia.

Komentatorzy polityczni są zgodni, że Donald Tusk nie wytrzyma i mimo wszystkich wątpliwości obniży akcyzę na paliwo. Podpowiadają mu to eksperci od politycznego marketingu. Od rachunku wpływów i wydatków budżetowych ważniejsze okażą się zyski i straty polityczne oraz spadające słupki poparcia. Polityka gospodarcza jest dziś bowiem w coraz większym stopniu dziełem spin doktorów i ekspertów od politycznego marketingu. I o to mam pretensję największą.

Polityka 24.2008 (2658) z dnia 14.06.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 10
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Marek Kondrat dla „Polityki”: Już nie noszę ojczyźnianego plecaka

Rozmowa z Markiem Kondratem o potrzebie ucieczki z klatki ocen, roli czystego zachwytu w życiu i biznesie i o tym, dlaczego nie chodzi już do teatru.

Martyna Bunda
28.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną