Rynek

Prawda kogoś wzbogaci

Lustracja się sprywatyzowała. Do takich podejrzeń skłania gwałtowny spadek kursów akcji spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego, twórcy m.in. Geting Banku, Noble Banku, a wcześniej Europejskiego Funduszu Leasingowego.

O tym, że biznesmen, współpracujący w młodości z SB, zostanie zlustrowany przez media, plotki krążyły od kilku miesięcy. W tym czasie ceny akcji jego giełdowych spółek ostro spadały. Paradoksalnie - znów zaczęły rosnąć po ubiegłotygodniowej demaskatorskiej publikacji w „Rzeczpospolitej" i konferencji biznesmena, na której koledzy z tamtych czasów zapewniali o przyzwoitości Czarneckiego. Dla inwestorów, wśród których są także Otwarte Fundusze Emerytalne, faktyczna wartość spółek przedsiębiorcy okazuje się ważniejsza od jego przeszłości. Niewykluczone, że cena wróci do pierwotnego poziomu.

Po raz pierwszy jednak dokumenty wyciekające z Instytutu Pamięci Narodowej do zaprzyjaźnionych mediów nie posłużyły do walki z politycznym przeciwnikiem, ale - być może - do zarobienia sporych pieniędzy na giełdzie. Wystarczyło sprzedać akcje spółek Czarneckiego, zanim na rynku pojawiły się pogłoski o jego agenturalnej przeszłości, aby potem już o wiele taniej znów je kupić. I dlatego biznesmen o podejrzeniu manipulowania giełdą zamierza zawiadomić Komisję Nadzoru
Finansowego.

Nie jest tajemnicą, że Prawo i Sprawiedliwość, gdy doszło do władzy, kazało szukać w IPN papierów na cały wielki biznes. Uzasadniali podejrzeniem, że dzięki agenturalnym związkom oligarchowie zarobili fortuny na interesach z państwem. Ale Czarnecki żadnych interesów z państwem nie robił. Wszystko zawdzięcza sobie. Teraz, dzięki tzw. kwitom, będą mogli dorobić się inni, korzystając z groźnego mechanizmu manipulowania kursami spółek giełdowych. Było to bardzo kosztowne posunięcie.

Wcześniej PiS nie udało się przeforsować ustawy zmuszającej do lustracji majątkowej prywatnych przedsiębiorców. Teraz każdy, kto może się spodziewać, że IPN coś na niego ma, powinien jak najszybciej publicznie zlustrować się sam dla dobra swoich spółek.

 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną