Społeczeństwo

Ręka każąco-karząca

Urzędnicy w roli sędziów, kary bez procesów

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich odebranie przez policję prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich odebranie przez policję prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości jest niezgodne z konstytucją. Piotr Jędzura / Reporter
Coraz częściej urzędnicy zabierają się za zastępowanie sędziów i wymierzają nam kary – nakazy, pozbawiając nas konstytucyjnego prawa do obrony i uczciwego procesu. I co dziwne, mało kogo to już oburza.
Drakońskie kary za ścięcie drzewa na swojej posesji bez zezwolenia zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.Maciej Plewiński/Forum Drakońskie kary za ścięcie drzewa na swojej posesji bez zezwolenia zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Burza przeszła ostatnio nad głową rzecznika praw obywatelskich, gdy do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżył przepis, by policjanci zabierali, z automatu i od razu, prawo jazdy, gdy kierowca przekroczy o 50 km prędkość obowiązującą w danym miejscu. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP sprawiał wrażenie wręcz tym urażonego, tłumacząc, że chodzi przecież o bezpieczeństwo na drodze, o ratowanie życia ludzkiego, bo cóż jest od niego cenniejsze? I wyglądało na to, że przyklaskuje mu ogół społeczeństwa: komentarze były jednoznaczne.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Społeczeństwo; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Ręka każąco-karząca"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021