Społeczeństwo

Ręka każąco-karząca

Urzędnicy w roli sędziów, kary bez procesów

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich odebranie przez policję prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich odebranie przez policję prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości jest niezgodne z konstytucją. Piotr Jędzura / Reporter
Coraz częściej urzędnicy zabierają się za zastępowanie sędziów i wymierzają nam kary – nakazy, pozbawiając nas konstytucyjnego prawa do obrony i uczciwego procesu. I co dziwne, mało kogo to już oburza.
Drakońskie kary za ścięcie drzewa na swojej posesji bez zezwolenia zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.Maciej Plewiński/Forum Drakońskie kary za ścięcie drzewa na swojej posesji bez zezwolenia zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Burza przeszła ostatnio nad głową rzecznika praw obywatelskich, gdy do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżył przepis, by policjanci zabierali, z automatu i od razu, prawo jazdy, gdy kierowca przekroczy o 50 km prędkość obowiązującą w danym miejscu. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP sprawiał wrażenie wręcz tym urażonego, tłumacząc, że chodzi przecież o bezpieczeństwo na drodze, o ratowanie życia ludzkiego, bo cóż jest od niego cenniejsze? I wyglądało na to, że przyklaskuje mu ogół społeczeństwa: komentarze były jednoznaczne.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Społeczeństwo; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Ręka każąco-karząca"

Czytaj także

Społeczeństwo

Nie ma czegoś takiego jak „syndrom poaborcyjny”

Kobiety w większości przypadków nie żałują aborcji. 19 na 20 raz jeszcze podjęłoby taką decyzję.

Martyna Bunda
17.01.2020