Społeczeństwo

Strajkujmy z nauczycielami. Solidarniej!

Nauczycielskie środowisko dało wyraz niezadowoleniu z warunków pracy w sposób najbardziej spektakularny od miesięcy. Nauczycielskie środowisko dało wyraz niezadowoleniu z warunków pracy w sposób najbardziej spektakularny od miesięcy. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Minister Annie Zalewskiej coraz trudniej opowiadać o sukcesie „reformy edukacji” i utrzymywać, że na odcinku, za który odpowiada, wszystko chodzi jak w zegarku.

W tym proteście wiele jest niewiadomych. Trudno ocenić, jaka jest jego skala, bo formalnie nauczycielski „strajk L4” to inicjatywa oddolna. Informacji o liczbie uczestników nie zbiera żaden związek zawodowy. Oba największe wyraziły dla niego poparcie.

Jeden postulat: podwyżka o 1000 zł

Przewodniczący Krajowej Sekcji Wychowania i Oświaty NSZZ Solidarność Ryszard Proksa nazwał ten ruch „pozytywnym przejawem wzburzenia środowiska”. ZNP rozpoczął Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty, domagając się – tak jak nauczyciele na zwolnieniach – wzrostu wynagrodzeń o 1000 zł od stycznia 2019 r. Zaapelował też do nauczycieli o „troskę o swoje zdrowie”. Nie podano natomiast szczegółowych informacji o planach protestu ZNP, jak głosi oficjalna informacja, „z uwagi na niektóre działania ministerstwa i kuratorów”. Wśród samych nauczycieli do niedawna nie było też jasności, czy 1000 zł, których się domagają, to kwota netto, czy brutto (przeważa pogląd, że jednak netto).

Wiadomo z pewnością, że nauczycielskie środowisko dało wyraz niezadowoleniu z warunków pracy w sposób najbardziej spektakularny od miesięcy. To budujące, że opinia publiczna została zmuszona do zwrócenia uwagi na szkołę. A samej minister Annie Zalewskiej coraz trudniej opowiadać o sukcesie „reformy edukacji” i utrzymywać, że na odcinku, za który odpowiada, wszystko chodzi jak w zegarku.

Czytaj także: Co można usłyszeć w pokoju nauczycielskim

Protest nauczycieli pojawił się zbyt późno?

Reklama