Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Szef ZNP: Strajk nauczycieli zostaje zawieszony

Briefing prasowy Sławomira Broniarza w Warszawie Briefing prasowy Sławomira Broniarza w Warszawie Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku – powiedział Sławomir Broniarz.

„Od soboty 27 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli zostaje zawieszony” – poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. „Chcemy zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku” – tłumaczył.

Odniósł się do postawy przedstawicieli rządu: „Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my”.

Akcja protestacyjna, mimo zawieszenia strajku, ma trwać. ZNP „daje premierowi czas do września i czeka na konkretne rozwiązania”.

Szydło: Decyzja o zawieszeniu strajku jest dobra

„Dzisiaj została podjęta dobra decyzja o zawieszeniu strajku. Przede wszystkim ze względu na dobro uczniów. I za to bardzo dziękuję” – tak Beata Szydło skomentowała decyzję ZNP. Wicepremier dodała, że potrzebne jest opracowanie projektów, które będą spełniały oczekiwania nie tylko nauczycieli, ale też rodziców. Ponowiła zaproszenie do okrągłego stołu, który zostanie zorganizowany przez rząd w piątek 26 kwietnia na Stadionie Narodowym.

Sejm pracuje nad nowym prawem oświatowym

Tymczasem w Sejmie trwa pierwsze czytanie zgłoszonej w środę nowelizacji prawa oświatowego. Proponowane zmiany przepisów mają – mimo strajku – pozwolić na przeprowadzenie matur. Wyznaczony przez samorząd nauczyciel będzie ostateczną instancją, która wystawi oceny końcowe uczniom klas maturalnych, jeśli nie zebrałyby się rady klasyfikacyjne. Szef ZNP określił nowelę oświatową jako „próbę finalnego demontażu polskiego systemu edukacji”.

Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, zapowiedziała, że mimo decyzji organizatorów strajku ustawa będzie procedowana w parlamencie. Na pytanie dziennikarzy o to, czy to nie jest psucie prawa, odpowiedziała: „Chcemy ją uchwalić na wypadek ewentualności i sytuacji, które mogą się wydarzyć, gdyby maturzyści byli pozbawieni zdawania egzaminów”.

Czytaj także: Strajk nauczycieli. Szach i pat

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną