Społeczeństwo

Szef ZNP: Strajk nauczycieli zostaje zawieszony

Briefing prasowy Sławomira Broniarza w Warszawie Briefing prasowy Sławomira Broniarza w Warszawie Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku – powiedział Sławomir Broniarz.

„Od soboty 27 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli zostaje zawieszony” – poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. „Chcemy zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku” – tłumaczył.

Odniósł się do postawy przedstawicieli rządu: „Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my”.

Akcja protestacyjna, mimo zawieszenia strajku, ma trwać. ZNP „daje premierowi czas do września i czeka na konkretne rozwiązania”.

Szydło: Decyzja o zawieszeniu strajku jest dobra

„Dzisiaj została podjęta dobra decyzja o zawieszeniu strajku. Przede wszystkim ze względu na dobro uczniów. I za to bardzo dziękuję” – tak Beata Szydło skomentowała decyzję ZNP. Wicepremier dodała, że potrzebne jest opracowanie projektów, które będą spełniały oczekiwania nie tylko nauczycieli, ale też rodziców. Ponowiła zaproszenie do okrągłego stołu, który zostanie zorganizowany przez rząd w piątek 26 kwietnia na Stadionie Narodowym.

Sejm pracuje nad nowym prawem oświatowym

Tymczasem w Sejmie trwa pierwsze czytanie zgłoszonej w środę nowelizacji prawa oświatowego. Proponowane zmiany przepisów mają – mimo strajku – pozwolić na przeprowadzenie matur. Wyznaczony przez samorząd nauczyciel będzie ostateczną instancją, która wystawi oceny końcowe uczniom klas maturalnych, jeśli nie zebrałyby się rady klasyfikacyjne. Szef ZNP określił nowelę oświatową jako „próbę finalnego demontażu polskiego systemu edukacji”.

Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, zapowiedziała, że mimo decyzji organizatorów strajku ustawa będzie procedowana w parlamencie. Na pytanie dziennikarzy o to, czy to nie jest psucie prawa, odpowiedziała: „Chcemy ją uchwalić na wypadek ewentualności i sytuacji, które mogą się wydarzyć, gdyby maturzyści byli pozbawieni zdawania egzaminów”.

Czytaj także: Strajk nauczycieli. Szach i pat

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną