Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Homofobiczny plakat przed warszawską bazyliką. Dzieło kiboli

„Warszawa wolna od pedałów”. Ogłoszenie przed Bazyliką św. Krzyża w Warszawie „Warszawa wolna od pedałów”. Ogłoszenie przed Bazyliką św. Krzyża w Warszawie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych / Facebook
Mężczyźni, którzy wywiesili homofobiczny plakat, twierdzą, że na warszawskich ulicach odbędą się wkrótce „polowania na osoby homoseksualne”.

„Warszawa wolna od pedałów. Porozumienie Warszawskie” – brzmi kibolskie „ogłoszenie” wywieszone na tablicy przeznaczonej na nekrologi przed Bazyliką Świętego Krzyża w Warszawie. Pod komunikatem widnieją herby kilkunastu związanych ze stolicą klubów piłkarskich, m.in. Legii Warszawa, KSP Polonia, RKS Ursus, Olimpia Warszawa, UKS Varsovia, SSA Dolcan Ząbki, RKS Okęcie, Hutnik Warszawa, RKS Sarmata, Znicz Pruszków, RKS Marymont i KS Warszawianka.

O sprawie poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który od lat dokumentuje działania związane z nietolerancją. Kibole i neonaziści zawarli swoiste porozumienie, w myśl którego będą urządzać na warszawskich ulicach „polowania na osoby homoseksualne”. Ośrodek zapowiedział, że złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Na warszawskich ulicach poleje się krew?

Podobne porozumienie kibole zawarli przed Marszem Równości w Białymstoku w lipcu 2019 r. Jego efektem była brutalna napaść „ultrasów”, nacjonalistów i neonazistów na osoby LGBT+ i wspierające prawa mniejszości seksualnych w Polsce. W zgromadzonych rzucano butelkami, kamieniami, racami, workami z moczem. Rozegrało się istne „polowanie” na ludzi nieheteronormatywnych. W tym roku marsz nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa, w zamian w całym mieście wywieszono banery z flagami osób o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej i hasłami: „Nasze ciała, nasze prawa”, „Białystok dla wszystkich”, „Po burzy zawsze wychodzi tęcza”, „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” czy „Chcemy całego życia”.

Miłość nie Wyklucza i Koalicja Antyfaszystowska zapowiedziały na sobotę 8 lipca o godz. 18:30 solidarnościową demonstrację przeciw queerfobii. Protest pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama” odbędzie się na warszawskim pl. Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Organizatorzy nawołują do uczestnictwa: „W odpowiedzi na coraz szybciej przybierającą na sile nagonkę na osoby LGBTQIAP+ oraz ostatnie zatrzymania aktywistek spotykamy się w sobotę, by wspólnie zaprotestować przeciw przemocy i systemowej queerfobii oraz okazać solidarność ze Stop Bzdurom i wszystkimi osobami queerowymi w Polsce”.

Do udziału w demonstracji zachęca też Kampania Przeciw Homofobii: „Przyjdź i pokaż, że też nie zgadzasz się na odmawianie osobom LGBT człowieczeństwa, na napędzanie spirali nienawiści, na szczucie i zastraszanie!”.

Czytaj też: Aktywistka LGBT trafi na dwa miesiące do aresztu?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Mieszkania: ani kupić, ani wynająć. Prawdziwy dramat, fałszywe recepty władzy

Załamanie na rynku nieruchomości to społeczny dramat. Idealny temat na kampanię wyborczą. Po klęsce Mieszkania Plus rząd obiecuje tańsze kredyty, zapowiada walkę z patodeweloperami i zagranicznymi funduszami, które wykupują całe bloki. I diagnozy są tu fałszywe, i recepty.

Cezary Kowanda
04.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną