„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Takie dyskretne uzależnienie

Emeryci na psychotropach

W Polsce wśród osób powyżej 65. roku życia leki psychotropowe systematycznie zażywa od kilkunastu do dwudziestu kilku procent chorych W Polsce wśród osób powyżej 65. roku życia leki psychotropowe systematycznie zażywa od kilkunastu do dwudziestu kilku procent chorych Iza Kucharska
Potrafią wyłudzać recepty, tłumaczyć, że od leków, które nie uzależniają, mają alergię. I dlatego muszą brać psychotropy. A psychiatrzy przyznają: rekordziści potrafią brać je przez kilka lat.
Polska przoduje w Europie w używaniu pochodnych benzodiazepiny przez młodzież.Krzysztof Żuczkowski/Forum Polska przoduje w Europie w używaniu pochodnych benzodiazepiny przez młodzież.

Anna W., elegancka 76-latka. Fryzura, manicure, delikatny makijaż. Benzodiazepiny zaczęła brać po śmierci męża. Ponad 20 lat temu. Upadł w pracy na podłogę w swoim gabinecie. I już nie wstał. Zawał. Nawet nie miała się komu wyżalić, bo syn wyjechał na studia do Warszawy.

Nie poszła do psychiatry. Przecież nie była chora psychicznie. Poszła do internisty, bo w pustym domu wieczorami dopadał ją lęk, bała się zasnąć przy zgaszonym świetle i w ogóle nie mogła spać. Dostała receptę na relanium i zalecenie: jedna tabletka przed snem.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Takie dyskretne uzależnienie"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021