Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Takie dyskretne uzależnienie

Emeryci na psychotropach

W Polsce wśród osób powyżej 65. roku życia leki psychotropowe systematycznie zażywa od kilkunastu do dwudziestu kilku procent chorych W Polsce wśród osób powyżej 65. roku życia leki psychotropowe systematycznie zażywa od kilkunastu do dwudziestu kilku procent chorych Iza Kucharska
Potrafią wyłudzać recepty, tłumaczyć, że od leków, które nie uzależniają, mają alergię. I dlatego muszą brać psychotropy. A psychiatrzy przyznają: rekordziści potrafią brać je przez kilka lat.
Polska przoduje w Europie w używaniu pochodnych benzodiazepiny przez młodzież.Krzysztof Żuczkowski/Forum Polska przoduje w Europie w używaniu pochodnych benzodiazepiny przez młodzież.

Anna W., elegancka 76-latka. Fryzura, manicure, delikatny makijaż. Benzodiazepiny zaczęła brać po śmierci męża. Ponad 20 lat temu. Upadł w pracy na podłogę w swoim gabinecie. I już nie wstał. Zawał. Nawet nie miała się komu wyżalić, bo syn wyjechał na studia do Warszawy.

Nie poszła do psychiatry. Przecież nie była chora psychicznie. Poszła do internisty, bo w pustym domu wieczorami dopadał ją lęk, bała się zasnąć przy zgaszonym świetle i w ogóle nie mogła spać. Dostała receptę na relanium i zalecenie: jedna tabletka przed snem.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Takie dyskretne uzależnienie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >