Społeczeństwo

Kim są nasze „córki”? Pokolenie, które stanęło do walki z władzą i Kościołem

Strajk kobiet w Krakowie, 23 października 2020 r. Strajk kobiet w Krakowie, 23 października 2020 r. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Trzeba mieć niesamowitą siłę, aby wejść do kościoła z plakatem: „Módlmy się za legalną aborcję” – mówi prof. Aleksandra Derra, filozofka, filolożka, tłumaczka z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. – Ktoś wszedł do ich sypialni. To już nie jest zabawa w domaganie się abstrakcyjnej edukacji seksualnej.

KRYSTYNA ROMANOWSKA: Młoda kobieta mówi proboszczowi na progu kościoła, żeby wy...ł. Ani ja, ani pani nie byłybyśmy do tego zdolne. Kim są nasze „córki”?
ALEKSANDRA DERRA: Wydawało mi się dotąd, że były użytkowniczkami Instagrama i innych tego typu platform. Nieuczestniczące w protestach, ceniące prywatne, przyjacielskie sfery, wygodę, pieniądze, dobry ciuch, makijaż. Korzystające z wolności, przede wszystkim wolności konsumowania. Moim zdaniem sprawa aborcji nie jest jedyną przyczyną tego, że teraz wyszły na ulice.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021