Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Brudne ręce. „Don Stanislao” to szokujący obraz moralnej gangreny w Kościele

„Don Stanislao” to szokujący obraz moralnej gangreny w Kościele

Kard. Stanisław Dziwisz w urzędzie miejskim w Krakowie, 2019 r. Kard. Stanisław Dziwisz w urzędzie miejskim w Krakowie, 2019 r. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
W roli głównej występuje tu kard. Stanisław Dziwisz. Film dziennikarza TVN Marcina Gutowskiego potwierdza przeczucia, że zło i grzech pedofilii przeniknęły instytucję Kościoła.

Niektórym wydaje się, że brudne ręce można schować do kieszeni i ukryć prawdę. Te słowa adwokata Artura Nowaka, pełnomocnika ofiar księży, mogą być streszczeniem dramatycznego dokumentu dziennikarza TVN Marcina Gutowskiego pt. „Don Stanislao”.

Tak nazywano w Watykanie osobistego sekretarza św. Jana Pawła II, dziś emerytowanego kard. Stanisława Dziwisza. Dramatyzm dokumentu na jego temat jest podwójny. Pokazuje „brudne ręce” byłego metropolity krakowskiego w sprawach tuszowania pedofilii w Kościele, ale też innych kościelnych dygnitarzy. Ten dokument trzeba obejrzeć może więcej niż jeden raz, bo zawiera mnóstwo informacji, rozmów, zdjęć. Tworzą one szokujący obraz moralnej gangreny. Ale nawet jeden raz wystarczy, aby potwierdziły się przeczucia, że zło i grzech pedofilii przeniknęły instytucję Kościoła, docierając na same jego szczyty i niszcząc go od środka.

Czytaj też: Dziwny, smutny i straszny wywiad z kard. Dziwiszem

Kardynał Dziwisz w roli głównej

Dokument koncentruje się na roli kard. Dziwisza w tym procederze. Marcin Gutowski nie oskarża, nie atakuje, nie lansuje żadnej z góry przyjętej tezy. Jak każe rzemiosło dziennikarstwa śledczego, zadaje pytania. Nie tylko kardynałowi, ale także wielu innym osobom. Od kardynała nie dostaje na nie konkretnej odpowiedzi, od innych całe mnóstwo. Są wśród nich postaci szerzej nieznane, świadkowie i ofiary zła, i znane, jak Amerykanin Jason Berry, pionier dziennikarskich śledztw na temat pedofilii w Kościele, i Francuz

  • Jan Paweł II
  • Kościół katolicki
  • pedofilia w Kościele
  • Stanisław Dziwisz
  • Reklama