Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Dzieci dzieci

Nastoletni seks. Kiedy dzieci mają dzieci

W polskiej szkole od lat dominuje edukacja seksualna typu A, czyli wychowanie do abstynencji. Jak to się poetycko określa – w „seksualnym milczeniu”. W polskiej szkole od lat dominuje edukacja seksualna typu A, czyli wychowanie do abstynencji. Jak to się poetycko określa – w „seksualnym milczeniu”. Max Skorwider
Możemy udawać, że nastolatki nie uprawiają seksu, ale tworzymy w ten sposób rzeczywistość alternatywną. I to bardzo niebezpieczną. Pokazuje to tragedia w Piekarach: 14-latek zabił 13-latkę, gdy dowiedział się, że zaszła w ciążę.
Infantylna wizja, jaką w sprawie edukacji seksualnej proponuje polska szkoła, nijak ma się do faktu, że dziecko jest istotą seksualną i ma prawo do rzetelnej wiedzy na temat swojego ciała i psychiki. Na fot. protest przeciw zakazowi edukacji seksualnej, Gdańsk, 2019 r.Łukasz Dejnarowicz/Forum Infantylna wizja, jaką w sprawie edukacji seksualnej proponuje polska szkoła, nijak ma się do faktu, że dziecko jest istotą seksualną i ma prawo do rzetelnej wiedzy na temat swojego ciała i psychiki. Na fot. protest przeciw zakazowi edukacji seksualnej, Gdańsk, 2019 r.

Wiek inicjacji chłopców i dziewcząt się obniża, bo też nastolatki – w sensie biologicznym – dojrzewają coraz szybciej. Coraz wcześniej występuje u nich pierwsza menstruacja i pierwsza polucja. Jednocześnie coraz później osiągają samodzielność społeczną i emocjonalną. Między innymi ze względu na dłuższy cykl kształcenia dłużej pozostają pod opieką rodziców. I te etapy dojrzewania nijak się nie pokrywają.

Ponad połowa 18-latków ma to już za sobą. Co więcej, jak wynika z badań prof.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Temat z okładki; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieci dzieci"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >