Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Polska wioślarka pozdrawia swoją dziewczynę i budzi emocje. I dobrze!

Katarzyna Zillmann Katarzyna Zillmann Kampania Przeciw Homofobii / mat. pr.
Pierwszy medal zdobyty przez reprezentację na igrzyskach zawsze budzi emocje. Zwłaszcza gdy jest tak wyczekiwany. Tyle że o srebrze wioślarek w kobiecej czwórce podwójnej mówi się głównie w kontekście życia prywatnego jednej z nich.

Katarzyna Zillmann po zwycięstwie w Tokio pozdrowiła w państwowej telewizji swoją dziewczynę. Te słowa, wtrącone pod koniec rozmowy z TVP, nie są w istocie niczym szczególnym. Wielu spośród tysięcy sportowców obecnych w Japonii identyfikuje się jako członkowie społeczności LGBTQA. Zanim Polki ucieszyły się z medalu, łzy napłynęły do oczu kibicom z Wielkiej Brytanii, kiedy skoczek Tom Daley zdobył swoje pierwsze olimpijskie złoto po czterech występach w igrzyskach. W domu z tego zwycięstwa cieszyli się jego mąż i syn. A to tylko jeden z licznych przykładów – w wiosce olimpijskiej jest ponad 170 wyoutowanych sportowców i na podium staje teraz wielu z nich.

Wspominanie o swoich bliskich, dziękowanie im za wsparcie – to oczywisty element wszystkich olimpijskich występów. Zwłaszcza w tym roku, gdy rodziny zawodników musiały zostać w domach i nie mogą kibicować im z trybun. Nie ma w tym ani elementu prowokacji, ani publicznego coming outu. To naturalny odruch, podobny do tego, który towarzyszy sportowcom unoszącym ręce po przekroczeniu mety. A jednak wywołał olbrzymie emocje i pojawiły się w Polsce oskarżenia, że wioślarka miesza politykę i sport.

Czytaj też: Coming out to wielki ciężar, który spada z pleców

Wioślarka Zillmann i żeglarka Klepacka

Te reakcje doskonale pokazują, jak bardzo w ostatnich latach kwestie orientacji i tożsamości powiązano z polityką czy ideologią. Dla wielu widzów czy internetowych komentatorów pozdrowienia dla życiowej partnerki to polityczna deklaracja, wręcz prowokacja.

Reklama