Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Niekomunia, odfajkowane bierzmowanie. Kościół już płaci za swoje błędy

Zamiast pierwszej komunii – niekomunia Zamiast pierwszej komunii – niekomunia Olivia Snow / Unsplash
Pierwsza komunia staje się dla wielu polskich dzieci sakramentem pożegnania z Kościołem katolickim. Dlaczego? Można powiedzieć, że Kościół wypija właśnie piwo, które sam sobie nawarzył.

Dziecko niechodzące na religię w trzeciej klasie nie jest obojętne dla rówieśników. Cała trzecia klasa jest skupiona na komunii, dzieci mają razem próby, spotkania, integrują się przy tym wydarzeniu. Moja niechodząca na religię córka słyszała od kolegów, że pójdzie do piekła, że nie będzie mogła wziąć ślubu... generalnie była dzielna – przyznaje Magdalena z Lublina. Postanowiła zorganizować jej w tym samym czasie tzw. niekomunię. Czyli spotkanie rodzinne dla dzieci niekatolików, by nie czuły się wykluczone z opowieści o okołokomunijnych prezentach i po prostu miały również „ten swój dzień”. – Zamówiłam jej z tej okazji sukienkę, córka zagrała koncert dla najbliższych na pianinie. Dostała też nowy telefon. Następnego dnia wszystkie dzieci rozmawiały tylko o prezentach – opowiada Magdalena.

Wśród popularnych pomysłów, którymi dzielą się ze sobą rodzice niekatolicy – pozostając w klimacie niekomunii jako drugiej gwiazdki – jest: wyjazd do Disneylandu (dla zamożnych), do hotelu na weekend lub kilka dni, większy prezent połączony ze zbliżającymi się urodzinami lub imieninami czy po prostu jakiś symboliczny podarek. Wracają też słowiańskie tradycje. Dziewczynkom urządza się zapleciny, chłopcom postrzyżyny – moment symbolicznego wejścia w starsze dzieciństwo można obchodzić też po świecku. Takie wydarzenia są coraz częściej organizowane profesjonalnie, głównie w większych miastach, w Gdańsku czy Warszawie.

Karolina z Mielca, mama trzecioklasisty i pierwszoklasistki, mówi, że ponieważ w tym roku

  • Kościół katolicki
  • religia
  • religia w szkole
  • Reklama