Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Z państwem obok

Ustawa o uchodźcach to za mało. Wyzwania dopiero przed nami

Wrocław, uciekinierzy z Ukrainy na Dworcu Głównym. Wrocław, uciekinierzy z Ukrainy na Dworcu Głównym. Paweł Relikowski/Polska Press / EAST NEWS
Ustawa, która ma ułatwić życie uchodźcom z Ukrainy, to dopiero początek. Już brakuje mieszkań, za chwilę zatkają się urzędy, szpitale, przedszkola. Prawdziwe wyzwania dopiero przed nami.
Punkt noclegowy w Młodzieżowym Centrum Sportu przy ul. Gwarnej.Krzysztof Ćwik/Agencja Wyborcza.pl Punkt noclegowy w Młodzieżowym Centrum Sportu przy ul. Gwarnej.

Barbara, pracująca na jednej z wrocławskich uczelni, od tygodnia ma u siebie Julię z dwójką synów. Ilia ma 13 lat, Nikita 8. Do Polski wyruszyli spod Żytomierza. Późno, bo Julia była pewna, że ta wojna zaraz się skończy. Dalej zresztą powtarza, że za dwa, trzy tygodnie wrócą do siebie, bo mały tęskni za koszką. – Milka, smatri – Nikita przybiega z telefonem i podsuwa pod nos ekran ze zdjęciem pięknego kota, brytyjczyka.

Przyjechali autobusem do Warszawy. Bilety od głowy po 200 zł. Nawet nie wiedzą, gdzie przekroczyli granicę. Z Warszawy znajomi Ukraińcy pokierowali ich do Łodzi. Przespali się u polskiej rodziny. Nie rozumieli nic ani w ząb, ale pomógł tłumacz w telefonie. Jak odpoczęli, to łodzianie zapakowali ich w kolejny autobus i wysłali do Wrocławia. Tam odebrali ich kolejni Polacy.

– No i wieczorem we wtorek zadzwoniła do mnie bratowa, czy moje zgłoszenie jest aktualne, bo zgłosiłam się do Fundacji Ukraina, że mogę wziąć trzy osoby. Julia i chłopcy byli u mnie następnego dnia w środę – opowiada Barbara.

Na jej osiedlu na wszystkich bramach wiszą kartki po polsku i ukraińsku z informacją o najbliższym punkcie, gdzie Ukraińcy mogą liczyć na niezbędną pomoc. Pokazała je Julii i ta od razu następnego dnia z GPS-em w komórce ruszyła do tego punktu. Chłopcy są już zapisani do szkoły. Lekcje zaczęli w poniedziałek. Książki dostaną. Muszą sobie tylko kupić zeszyty, długopisy.

U księdza Jerzego Babiaka, dyrektora Zespołu Salezjańskich Szkół we Wrocławiu, takich dzieci jest już blisko 60. Wszystkie trafią do klas z polskimi rówieśnikami, osobno mają już lekcje języka polskiego, w niewielkich, maksymalnie 10-osobowych grupach.

– Zaczęliśmy od powołania koordynatora ds. cudzoziemców.

Polityka 12.2022 (3355) z dnia 15.03.2022; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Z państwem obok"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama