Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Aktywne uciekają wycofanym

Aktywne Polki uciekają wycofanym Polakom

„Już cztery lata temu w grupie kobiecej widać było bardzo liberalny światopogląd, ale dziś on znacząco dominuje.” „Już cztery lata temu w grupie kobiecej widać było bardzo liberalny światopogląd, ale dziś on znacząco dominuje.” Ireneusz Szuniewicz
Coś się zakotłowało. Nastąpiły bardzo silne zmiany wśród kobiet. Coraz bardziej się liberalizują i są coraz bardziej świadome, by sięgać po to, co się człowiekowi należy w XXI w. Przeskok jest ogromny – przyznaje socjolożka Katarzyna Pawlikowska.
MS

JOANNA PODGÓRSKA: – Ostatnie badania postaw życiowych Polek i Polaków przeprowadziła pani w 2018 r. A już są kolejne. Nie za szybko?
KATARZYNA PAWLIKOWSKA: – Badania psychograficzne rzeczywiście zazwyczaj prowadzi się w dłuższych odstępach. Ale tyle działo się w ostatnich czterech latach, że nie wytrzymałam. I miałam rację.

Co się wydarzyło w ciągu ostatnich czterech lat?
Z jednej strony pandemia, poczucie zagrożenia, zamknięcia. Z drugiej strony masowe protesty kobiet, wymuszone zachowaniem rządzących i radykalnym zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Po trzecie wreszcie, silne działania tej części świata sztuki, kultury i nauki, która mówi o prawach człowieka. Coś się zakotłowało. Nastąpiły bardzo silne zmiany wśród kobiet. Coraz bardziej się liberalizują i są coraz bardziej świadome, by sięgać po to, co się człowiekowi należy w XXI w.

Polityka 31.2022 (3374) z dnia 26.07.2022; Rozmowa Polityki; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Aktywne uciekają wycofanym"
Reklama