Przejdź do treści
Reklama
Reklama
Społeczeństwo

Siódemka dla seniora

Siódemka dla seniora. Podpowiadamy rządzącym, co trzeba zmienić. To ostatni dzwonek

Starzenie się społeczeństwa to wyzwanie, które wymaga współpracy ponad podziałami politycznymi. Starzenie się społeczeństwa to wyzwanie, które wymaga współpracy ponad podziałami politycznymi. Włodzimierz Wasyluk / Forum
Smutna prawda o starości w Polsce: rzadko kiedy jest ona godna. Piszemy o tym regularnie od dwóch lat w cyklu „Odchodzić po ludzku”. Teraz, wraz z Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio, wskazujemy, co należy zmienić, zreformować, na co rządzący powinni zwrócić szczególną uwagę.
Rodziny opiekujące się osobami niesamodzielnymi często są na granicy wyczerpania psychicznego i fizycznego.Dawid Lasociński/Forum Rodziny opiekujące się osobami niesamodzielnymi często są na granicy wyczerpania psychicznego i fizycznego.

W ramach naszej akcji opublikowaliśmy już kilkadziesiąt artykułów i rozmów pokazujących, jak w praktyce wygląda życie seniorów w Polsce. Do tego dochodzą: podkasty i materiały dodatkowe zamieszczane w specjalnej zakładce na naszej stronie internetowej czy choćby specjalny poradnik dla opiekunów osób starszych, chorych i niesamodzielnych „Bądź blisko”, który przygotowaliśmy wraz z Puckim Hospicjum (można go bezpłatnie pobrać).

Nasi autorzy uczestniczą w konferencjach i debatach dotyczących systemu opieki geriatrycznej oraz problemów osób starszych; wspierają się również wiedzą praktyków, a także opiniami czytelników „Polityki”, którzy – za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i sugestiami.

Dzięki temu udało nam się stworzyć listę koniecznych zmian, których wdrożenie powinno stać się ważnym zadaniem rządzących. Wszak perspektywy demograficzne nie pozostawiają złudzeń: to już ostatni dzwonek, aby poważnie zająć się sprawami, z którymi prędzej czy później każdy z nas będzie musiał się zmierzyć.

Stąd postulujemy:

1. Nowy standard obsługi seniora na SOR i w szpitalach

Wprowadzenie tzw. szybkiej ścieżki dla pacjentów 80+, a także obowiązkowe szkolenia z komunikacji i specyfiki pacjenta geriatrycznego dla personelu medycznego. To niezwykle istotne, ponieważ w przypadku pacjentów z demencją lub w bardzo zaawansowanym wieku wielogodzinne czekanie na SOR drastycznie pogarsza ich stan, co w efekcie generuje wyższe koszty leczenia powikłań. Także sposób komunikacji personelu medycznego z osobami starszymi często jest wykluczający, odbierający podmiotowość i godność – to musi się wreszcie zmienić.

Polityka 21.2026 (3565) z dnia 19.05.2026; Społeczeństwo; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Siódemka dla seniora"
Reklama