Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Sport

1GA

1GA. Królowa jest tylko jedna! Ale WTA kompletnie zawiodło

Iga Świątek Iga Świątek Robert Prange / Getty Images
Iga Świątek, pokonując w Cancún wszystkie zwyciężczynie turniejów wielkoszlemowych w 2023 r., potwierdziła, że królowa jest tylko jedna.

Słodko-gorzki sezon Iga Świątek zwieńczyła mocnym akcentem. Przez turniej mistrzyń, z udziałem ośmiu najwyżej notowanych zawodniczek rankingu, szła jak burza, tracąc w kolejnych setach średnio po dwa gemy. Prestiżowo i symbolicznie najważniejsze było zwycięstwo 6:3, 6:2 z Aryną Sabalenką, która niedawno zastąpiła Igę na czele światowej klasyfikacji tenisistek. Finał, w którym zmierzyła się z Jessiką Pegulą, zakończył się już po zamknięciu tego numeru, ale tak czy inaczej, Iga Świątek, pokonując w Cancún bezpośrednio wszystkie zwyciężczynie turniejów wielkoszlemowych w 2023 r., potwierdziła, że królowa jest tylko jedna. Jak na plakatach kibiców: 1GA.

Przy okazji turnieju mistrzyń padły pytania, co kierowało władzami WTA, że na miejsce turnieju wybrały meksykański kurort Cancún. Tropikalna pogoda – ulewne opady i huraganowy wiatr – storpedowała turniejowy kalendarz, mecze się rwały, a tenisistki, opatulone ręcznikami, czekały na decyzję grać/nie grać pod parasolami, które podmuchy wiatru wyrywały im z rąk. Nie jest żadną tajemnicą, że huraganowy sezon utrzymuje się w rejonie Cancún średnio do końca listopada, a ocieplony ponad miarę ocean potęguje wywrotowość pogody. Tymczasem turniej rozgrywano pod gołym niebem i na zbudowanym w ostatniej chwili korcie. Gdzieniegdzie był pofałdowany i zdaniem uczestniczek nadawał się co najwyżej na zawody regionalne.

Rzucone w takie warunki najlepsze tenisistki zgodnie stwierdziły, że to kolejny przejaw lekceważenia i dyktatu siły, jakich doświadczają ze strony szefostwa WTA. Do listy zastrzeżeń dołączyły również: przeładowanie kalendarza, ustawianie turniejowych drabinek pod dyktando mężczyzn, zbyt ciężkie piłki (powodujące kontuzje) oraz fatalny marketing. Iga Świątek wypowiada się w tych kwestiach niczym szefowa związku zawodowego, władze WTA rutynowo odpowiadają, że są otwarte na dialog.

Polityka 46.2023 (3439) z dnia 07.11.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "1GA"
Reklama