Przywódcy pod ostrzałem

Z pałacu do celi
Minęły czasy, kiedy najwyższe stanowiska zapewniały dożywotnią nietykalność. Nawet zachodni prezydenci i premierzy po ustąpieniu muszą liczyć się z procesami i więzieniem.
Eksprezydent Tajwanu Chen Shui-bian odsiaduje 17-letni wyrok za łapówki i malwersacje.
DAVID CHANG/EPA/PAP

Eksprezydent Tajwanu Chen Shui-bian odsiaduje 17-letni wyrok za łapówki i malwersacje.

Mosze Kacaw uśmiechał się do ostatniej chwili. „Nie, to niemożliwe” – miał powiedzieć, gdy usłyszał orzeczenie. A jednak: 30 grudnia sąd uznał ósmego prezydenta Izraela za winnego zgwałcenia pracowniczki swojego resortu, gdy był ministrem turystyki, oraz molestowania seksualnego dwóch pracownic pałacu prezydenckiego, gdy był już głową państwa. Prawnicy Kacawa zapowiedzieli apelację, ale w zgodnej opinii ekspertów dowody przeciwko niemu są miażdżące, sędziowie nazwali jego wersję wydarzeń „stekiem kłamstw”. W ubiegłym tygodniu przed sądem w Tel Awiwie rozpoczęła się faza orzekania kary. Prezydent Kacaw na pewno trafi za kraty – za gwałt grozi w Izraelu od 4 do 16 lat więzienia.

Ktokolwiek popełni przestępstwo, szeregowy obywatel czy prezydent, musi wiedzieć, że zostanie przesłuchany i osądzony – mówi była prokurator Irit Baumhorn, jedna z oskarżycielek w sprawie Kacawa.

W Izraelu procesy wysokich rangą polityków stały się już codziennością. Na ławie oskarżonych siądzie niebawem były premier Ehud Olmert, oskarżony o przyjmowanie łapówek, fałszowanie dokumentów i unikanie podatków. Sam Kacaw zastąpił na urzędzie prezydenta Ezera Weizmana, zmuszonego do dymisji po ujawnieniu 300 tys. dol. łapówek, jakie przyjął od zagranicznych biznesmenów, będąc jeszcze członkiem Knesetu. Weizman uniknął sądu, gdyż sprawy się przedawniły.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną