Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Rozprawa przed Euro 2012

Ukraina walczy z psami

Na Ukrainie postanowiono rozprawić się z psami. Rozprawa jest jednym z oficjalnych elementów przygotowań EURO 2012.

Psy psują krajobraz, są bezdomne, zwykle głodne, koczują na trawnikach, w parkach, na skwerach przed domami. Zazwyczaj jest ich w stadzie kilka lub kilkanaście i nie są agresywne lecz pokorne, jak każda istota potrzebująca wsparcia. Miasta nie mają schronisk dla zwierząt, ani pomysłu. Nie ma pieniędzy na program sterylizacji, jak to zastosowano w Odessie. Wymyślono więc coś, co przekracza najśmielszą wyobraźnię. Do bezpańskich psów strzela się ostrymi nabojami z broni palnej. Strzela się nawet w miejscach publicznych, na ulicach i przed domami. Masakra rozpoczyna się o piątej rano. Ranne psy wyją, giną w cierpieniach lub są dobijane. Okaleczone zwierzęta, częste jeszcze żywe, wrzuca się na ciężarówki, jak przedmioty.

Niedawno jedna z lokalnych ukraińskich telewizji pokazała film z takiego polowania, nakręcony telefonem komórkowym. Można było zobaczyć z jaką brutalnością i okrucieństwem są traktowane zwierzęta. Psy również truto. Do tego haniebnego procederu używano nawet dzieci szkolnych, bo zwierzęta miały do nich zaufanie i nie uciekały. Ostatnio władze prześcignęły jednak same siebie: uruchomiono mobilne krematoria, gdzie pali się psy, zwykle wrzucając do ognia żywe zwierzęta. To już nawet nie jest skandal, na określenie takiego bestialstwa brakuje słowa w słowniku.

Władze twierdzą, że ukraińskie przepisy zezwalają na zabijanie zwierząt, bo te zagrażają bezpieczeństwu obywateli. I że nie ma pieniędzy na wyłapywanie psów. Tatiana Tarnawskaja, obrończyni praw zwierząt twierdzi, że prawo nie zezwala na zabijanie, a władze naginają przepisy, żeby usprawiedliwić własną nieudolność. Skoro kraj ma pieniądze na przygotowania do zawodów sportowych, powinno również je wyasygnować na budowę schronisk lub sterylizację. Czy kierownictwo UEFA wie o holokauście, jaki zgotowano psom na Ukrainie? Europejski wybór Ukrainy powinien się przejawiać również poprzez stosunek do zwierząt i ich traktowanie. Na razie panujące w kraju standardy odległe od akceptowanych w cywilizowanym świecie. Czy wobec tego Ukraina zasłużyła na wyróżnienie, jaką jest przyznanie organizacji międzynarodowych zawodów sportowych? Kiedy obejrzałam zdjęcia z akcji mordowania zwierząt jestem głęboko przekonana, że powinno się odebrać Kijowowi przywilej organizacji mistrzostw. Jak można w takiej atmosferze rozegrać europejskie zawody?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka: aktor spełniony

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną