„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Poleciała i wróciła

Liu Yang - pierwsza Chinka w kosmosie. Liu Yang - pierwsza Chinka w kosmosie. Wang Jianmin / EAST NEWS

Lądowanie nie należało do miękkich: uderzenie złagodził spadochron, ale kapsuła Szenzu-9 („Magiczny Statek”) potoczyła się po stepach Mongolii, zanim ekipa odbiorcza mogła podjechać i otworzyć właz. Ze środka wyciągnięto troje uśmiechniętych, ale mocno wyobracanych tajkonautów (czyli chińskich kosmonautów), wśród nich 33-letnią Liu Yang, pilotkę wojskową i pierwszą Chinkę, która poleciała w kosmos. „Dziękuję mojej ojczyźnie i wszystkim grupom etnicznym za ich wsparcie! Dziękuję!” – krzyczał do kamery kapitan misji Jing Haipeng. A z Pekinu gratulował premier Wen Jiabao: „Szenzu-9 i Tiangong-1 to pełen sukces”.

Tiangong-1 („Niebiański Pałac”) to wystrzelony kilka miesięcy temu moduł bezzałogowy, krążący po orbicie okołoziemskiej. Tajkonauci dwukrotnie zacumowali do niego swój statek – takie manewry to przygotowania do budowy stacji kosmicznej, którą Chińczycy planują uruchomić do 2020 r. Ale gwiazdą misji była Yang – pani major spędziła w kosmosie 13 dni, w „Niebiańskim Pałacu” ćwiczyła m.in. tai-chi. Równolegle trwała chińska misja na dno Rowu Mariańskiego, mająca na celu pobicie rekordu zanurzenia batyskafu. Załoga „Morskiego Smoka” pozdrowiła oczywiście kolegów w „Magicznym Statku”.

Polityka 27.2012 (2865) z dnia 04.07.2012; Flesz. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną