Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

Metody Cyryla

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi: od skandalu do skandalu

Patriarcha Cyryl I podczas nabożeństwa wielkanocnego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Patriarcha Cyryl I podczas nabożeństwa wielkanocnego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Sergey Pyatakov/RIA Novosti / EAST NEWS
Polityk, menedżer czy duchowny? Nad patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, który będzie gościł w Polsce, zbierają się czarne chmury.
W lutym zamaskowane aktywistki z anarchistycznej grupy Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i pląsały przed ołtarzem w rytm punkowej piosenki „Bogurodzico, przegoń Putina”.Mitya Aleshkovsky/Forum W lutym zamaskowane aktywistki z anarchistycznej grupy Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i pląsały przed ołtarzem w rytm punkowej piosenki „Bogurodzico, przegoń Putina”.

Srebrnego Kalosza otrzymuje Władimir Gundiajew” – ogłosiła najsłynniejsza rosyjska celebrytka, a od niedawna także opozycjonistka, Ksenia Sobczak. Nagroda za wpadkę w show-biznesie trafiła w tym roku do nietypowego adresata. Gundiajew to świeckie nazwisko patriarchy Moskwy i Wszechrusi – Cyryla I. Zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RCP) wyróżniono za „niepokalane zniknięcie zegarka”. Afera zegarkowa zaczęła się trzy lata temu, krótko po tym, jak Cyryl objął tron patriarszy.

Polityka 32-33.2012 (2870) z dnia 08.08.2012; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Metody Cyryla"
Reklama