Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Metody Cyryla

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi: od skandalu do skandalu

Patriarcha Cyryl I podczas nabożeństwa wielkanocnego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Patriarcha Cyryl I podczas nabożeństwa wielkanocnego w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Sergey Pyatakov/RIA Novosti / EAST NEWS
Polityk, menedżer czy duchowny? Nad patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, który będzie gościł w Polsce, zbierają się czarne chmury.
W lutym zamaskowane aktywistki z anarchistycznej grupy Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i pląsały przed ołtarzem w rytm punkowej piosenki „Bogurodzico, przegoń Putina”.Mitya Aleshkovsky/Forum W lutym zamaskowane aktywistki z anarchistycznej grupy Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i pląsały przed ołtarzem w rytm punkowej piosenki „Bogurodzico, przegoń Putina”.

Srebrnego Kalosza otrzymuje Władimir Gundiajew” – ogłosiła najsłynniejsza rosyjska celebrytka, a od niedawna także opozycjonistka, Ksenia Sobczak. Nagroda za wpadkę w show-biznesie trafiła w tym roku do nietypowego adresata. Gundiajew to świeckie nazwisko patriarchy Moskwy i Wszechrusi – Cyryla I. Zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RCP) wyróżniono za „niepokalane zniknięcie zegarka”. Afera zegarkowa zaczęła się trzy lata temu, krótko po tym, jak Cyryl objął tron patriarszy. Podczas wizyty na Ukrainie dziennikarze podpatrzyli u duchownego luksusowy chronometr, jego wartość oceniono na 30 tys. dol. Fotografia gadżetu była hitem rosyjskojęzycznego Internetu.

W kwietniu tego roku o sprawie przypomniał Władimir Sołowjow. Lojalny władzom dziennikarz w programie radiowym zdał relację z rozmowy z patriarchą, podczas której spytał o pamiętne zdjęcie z Ukrainy. „Noszę zegarek podarowany przez Dmitrija Miedwiediewa” – miał odpowiedzieć mu Cyryl. „Nasz rosyjski, niedrogi, z herbem. Tamta fotografia to kolaż”. Tymczasem nawet na oficjalnych zdjęciach spod rękawa hierarchy wystawał zegarek szwajcarskiej marki Breguet. Po audycji wymazano z nich drogi gadżet. Nieudolnie. Na jednym ze zdjęć zostało odbicie zegarka na blacie stołu. Służba prasowa RCP tłumaczyła później, że winna jest młoda pracownica, która samowolnie dokonała zmian. Drwinom nie było końca.

Media będą pilnie obserwować nadgarstki Cyryla, gdy w przyszłym tygodniu przyjedzie z pierwszą wizytą rosyjskiego patriarchy do Polski. Duchowny odwiedzi Warszawę i Podlasie, spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałek Ewą Kopacz.

Polityka 32-33.2012 (2870) z dnia 08.08.2012; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Metody Cyryla"
Reklama