Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Kopciuszek był transseksualistą

Transseksualne księżniczki z Kambodży

Kathoey podczas wieczornego występu z barze Rothy. Kathoey podczas wieczornego występu z barze Rothy. Katrina Dybzynska / www.nomadka.wodrpress.com
Fryzjer to świątynia, w której codziennie dokonuje się cudowne przeobrażenie. Pod wpływem makijażu (który potrafi trwać nawet trzy godziny), fryzury, stroju i kilku drobnych trików w sposób niemal magiczny z osobników o trudnej do zidentyfikowania płci powstają uwodzicielskie kobiety.
Rotha z matką, która nie widzi nic złego w stylu życia córki.Katrina Dybzynska/www.nomadka.wodrpress.com Rotha z matką, która nie widzi nic złego w stylu życia córki.

U fryzjera. Księżniczka Li montuje biust

„If I Were A Boy” Beyonce Knowles to ulubiona piosenka kathoey (transseksualistów) w Siem Reap, czwartym mieście Kambodży, opodal Angkoru.

Miss Li pochodzi z Wietnamu. Wygląda na 14 lat, choć ma z pewnością co najmniej drugie tyle. Maleńkie, zwinne ciało, mogłaby być akrobatką. Albo piosenkarką, w stylu burleski, bo przez cały czas, gdy wije się przed lustrem, nuci słodkim, wyrazistym głosem.

Zaczyna się od makijażu będącego doskonale dopracowanym arcydziełem niuansów i światłocieni. Makijaż stanowi refren, po każdym następnym etapie transformacji następuje drobna poprawka twarzy, jakby make-up był zaledwie pretekstem do tego, by spędzić jeszcze trochę czasu przed lustrem, wpatrując się z adoracją we własną, piękniejącą twarz.

Miss Li nakłada podkład, długo wygładzając mikroskopijne detale w odcieniach. Ma krótkie czarne włosy, upięte na czubku głowy w roboczą kitkę, ale to się wkrótce zmieni. Na razie naciąga czerwoną, obcisłą kieckę z tanich ulicznych straganów. Błyszczące cekiny, odblaskowe asymetryczne ramiączko i lateksowy materiał kończący się w pół uda. Spod sukienki wystają czarne majtki.

Miss Li opuszcza górę sukienki i półnaga klęka na podłodze. Montuje tani stanik ze zwiniętymi żółtymi ściereczkami w środku. Uważnie odmierza rozmiar na dziś, pozostałe dziewczyny serdecznie się z niej śmieją, zdaje się, że Miss Li jako jedyna w towarzystwie nie ma silikonów. Zupełnie się tym nie przejmuje, podśpiewując w dalszym ciągu, nonszalancko, z jakąś lekko uchwytną czułością zapina biustonosz na chłopięcej sylwetce i maskuje drobne oszustwo kiczowatą kreacją.

Polityka 42.2012 (2879) z dnia 17.10.2012; Na własne oczy; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Kopciuszek był transseksualistą"
Reklama