Świat

Rozterki starej damy

Co dalej z SPD?

Sigmar Gabriel, lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, wcześniej (w latach 2005–2009) minister środowiska w rządzie Angeli Merkel. Sigmar Gabriel, lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, wcześniej (w latach 2005–2009) minister środowiska w rządzie Angeli Merkel. Kay Nietfeld/EPA / PAP
Niemieccy socjaldemokraci muszą podjąć niezwykle ważną decyzję. Koalicja z chadecją grozi im katastrofą. Ale pozostanie w opozycji to równie zły scenariusz.
Dziś SPD nie bardzo wie, czego chce – przymilać się chadecji czy wchodzić w komitywę z postkomunistami?Imago Stock&People/EAST NEWS Dziś SPD nie bardzo wie, czego chce – przymilać się chadecji czy wchodzić w komitywę z postkomunistami?

Świetlana przeszłość miała pomóc socjaldemokratom uporać się z szarą teraźniejszością i niepewną przyszłością. Jednak tegoroczne uroczystości 150-lecia partii nie wpłynęły pozytywnie na wynik jesiennych wyborów do Bundestagu. SPD została daleko w tyle za chadecją, a jej kandydat na kanclerza, wiceprezes partii Peer Steinbrück nie miał szans, by wygrać z Angelą Merkel.

I nie wiadomo też, czy starannie aranżowane w grudniu setne urodziny wielkiego kanclerza z lat 1969–74, socjaldemokraty Willy’ego Brandta, skłonią 475 tys.

Polityka 50.2013 (2937) z dnia 10.12.2013; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozterki starej damy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021