NASA pokazała, jak niszczymy środowisko naturalne
Na wykonywanych rok po roku zdjęciach satelitarnych widać, jak wysycha jezioro Aralskie, znika Puszcza Amazońska i jak człowiek... góry przenosi.
NASA/materiały prasowe

nasa

Serwis NASA Earth Observatory codziennie publikuje nowe zdjęcia satelitarne różnych zakątków Ziemi. Ostatnio jednak redaktorzy strony zebrali wykonywane rok po roku fotografie kilku wybranych miejsc świata i zestawili je w animowane obrazki. Cel? Pokazać wpływ człowieka na środowisko naturalne. 

*

Jezioro Aralskie. Ciemna linia na poniższym obrazku pokazuje granicę zbiornika w 1960 roku, gdy był czwartym największym jeziorem świata. Wkrótce potem Związek Radziecki zaczął jednak przekierowywać wodę z zasilających je rzek Amu-daria i Syr-daria do celów irygacyjnych.

Jezioro Aralskie

Przed pięciu laty ekolodzy ogłosili, że ten niegdyś potężny zbiornik usytuowany na granicy Kazachstanu i Uzbekistanu zajmuje już zaledwie 10 proc. swej pierwotnej powierzchni. Obecnie nie można jednak mówić nawet o 10 procentach. I aż trudno uwierzyć, że zwykło się go czasem określać mianem Morza Aralskiego.

Wskutek zanikania jeziora Aralskiego załamało się lokalne rolnictwo, zmienił się klimat Azji Środkowej, a rosnące stężenie soli uśmierciło w wielu jego częściach wszystkie ryby. Skorzystały tylko firmy wydobywcze głównie z Rosji, Chin, Korei Płd. czy Malezji, którym pod suchym dnem łatwiej szukać ropy naftowej i gazu ziemnego.

Zobacz kolejny obrazek >>>

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną