Świat

Oblężenie Berlina

Niemiecka polityka otwartych drzwi w ogniu krytyki

Po paryskim ataku islamistów François Hollande oficjalnie wypowiedział wojnę tzw. Państwu Islamskiemu (PI) w Syrii i Iraku, ale faktycznie… Niemcom Angeli Merkel. Po paryskim ataku islamistów François Hollande oficjalnie wypowiedział wojnę tzw. Państwu Islamskiemu (PI) w Syrii i Iraku, ale faktycznie… Niemcom Angeli Merkel. Wolfgang Rattay/Reuters / Forum
Jeśli Angeli Merkel uda się rozładować kryzys z uchodźcami, zasłuży pewnie na pokojowego Nobla. Gorzej, dla Niemców i ich sąsiadów, gdyby jej się to nie udało.
Niemieckie słowo Willkommenskultur (kultura powitania) weszło już do słownika międzynarodowego.Marko Djurica/Reuters/Forum Niemieckie słowo Willkommenskultur (kultura powitania) weszło już do słownika międzynarodowego.

Pusto się zrobiło wokół Berlina, stwierdził po polskich wyborach we „Frankfurter Allgemeine” Konrad Schuller. Zaś po sukcesach Frontu Narodowego we Francji „Die Welt” wycieniowała osobliwą mapę Europy: różowe Niemcy wielkiej koalicji, ściśnięte granatową obręczą państw, w których idą do góry narodowi konserwatyści – Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja, Holandia, Dania, a także Grecja.

Czy to znaczy, że znowu ziszcza się Bismarcka „koszmar koalicji” wymierzonej przeciwko Niemcom?

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Świat; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Oblężenie Berlina"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007