Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Contra negantem principia

Komisja Europejska nie mogła nie wydać krytycznej opinii o postępowaniu polskiego rządu

European Parliament / Flickr, CC by 4.0
Rząd Beaty Szydło nie przestrzega podstawowych norm konstytucyjnych, a co gorsza mydli ludziom oczy na temat swojej rzekomo ugodowej postawy.

Każdy, kto się zapoznał z opinią Komisji Weneckiej o przestrzeganiu prawa w Polsce, z góry wiedział, że Komisja Europejska nie mogła nie wydać równie krytycznej opinii o postępowaniu naszego rządu. Po prostu: nie przestrzega on istotnych podstawowych norm konstytucyjnych, a co gorsza mydli ludziom oczy na temat swojej rzekomo ugodowej postawy.

Dotychczasowe rozmowy rządu z Komisją nie mogą być konstruktywne, jak je dyplomatycznie ocenia Frans Timmermans, gdyż nasz rząd nie zaproponował żadnych konkretnych i możliwych do zaakceptowania przez konstytucjonalistów rozwiązań.

Rzecz już wyjaśniano dziesiątki razy. I trzeba przypomnieć maksymę Arystotelesa: contra negantem principia non est disputandum – czyli nie ma dyskusji z kimś, kto neguje same zasady. PiS odrzuca wyroki naszego Trybunału Konstytucyjnego, bo uznaje, że jeśli Trybunał w ogóle ma działać, to tylko na podstawie nowej, pisowskiej ustawy, mimo że tę ustawę Trybunał uznał już za niekonstytucyjną. PiS uważa natomiast, że jego ustawa nie może być kontrolowana pod kątem zgodności z konstytucją.

A każdy prawnik wie, że podstawą praworządności jest hierarchia aktów prawnych: jeżeli jest coś, czego konstytucjonalności nie można skontrolować, to to na pewno nie jest żaden akt prawny. Tu kropka. Takie są zasady.

W PRL władza wydawała rozporządzenia i okólniki niemające umocowania nawet w peerelowskiej konstytucji. Prawnicy mówili wówczas o „prawie powielaczowym”, wobec którego obywatel był bezsilny. Negowano same podstawy. Obecnie jest podobnie. Jaki tu kompromis można wymyślić?

Naczelnik Kaczyński i cały rząd nie szanuje wyroków Trybunału, bo nie uważa ich za wyroki. Zasada podziału władz – fundament nowoczesnej demokracji – zakłada, że to niezawisłe sądy oceniają władzę wykonawczą. U nas akurat odwrotnie: to rząd ocenia, czy Trybunał działa z godnie z prawem czy nie. I znów: jaki tu kompromis można wymyślić? Contra negantem principia…

Wybitni prawnicy – od międzynarodowych ekspertów zgromadzonych w Komisji Weneckiej po największe autorytety w Polsce, od Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Komitet Nauk Prawnych PAN po Krajową Radę Sądownictwa mówią jedno – a rząd pozostaje głuchy. I co ma robić Komisja UE? Może tylko przypomnieć mądrości Arystotelesa.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną