Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Obama w Warszawie: najważniejsze cytaty po rozmowie z Andrzejem Dudą

Adam Chelstowski / Forum
Prezydent USA spotkał się w Warszawie z Andrzejem Dudą. Publicznie zaznaczył, że kryzys konstytucyjny w Polsce nie powinien mieć miejsca.

Barack Obama rozmawiał z prezydentem Polski przez 45 minut. Podczas konferencji prasowej omówili szczegóły tego spotkania. Obama zapewnił między innymi, że w Polsce będzie stacjonować tysiąc żołnierzy USA. Wyraził też szczere zaniepokojenie sytuacją w Polsce. Oto najważniejsze cytaty z jego wystąpienia:

1. Krytycznie o polskiej demokracji i kryzysie konstytucyjnym: „Gratuluję Polsce najstarszej pisanej konstytucji w Europie. To było długie dążenie Polaków do niepodległości i wolności. Narodziny polskiej demokracji po zimnej wojnie było inspiracją dla ludzi w całej Europie i na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ postęp Polski pokazuje, że demokracja i pluralizm nie są ograniczone kulturowo czy do jakiegoś określonego kraju. Określają one wartości uniwersalne, a centralną zasadą amerykańskiej polityki zagranicznej jest wpieranie tych wartości na całym świecie, także u naszych sojuszników. W tym duchu przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem w związku z Trybunałem Konstytucyjnym”.

2. O tym, dlaczego USA zamierza wspierać instytucje demokratyczne w Polsce: „Szanujemy polską suwerenność i zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tę sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce. To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami: nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa to wartości, na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy, wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu. Także u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego. To były wartości, które świętowaliśmy dwa lata temu na pl. Zamkowym”.

3. O ciaśniejszej współpracy w zakresie obrony: „Chcę jeszcze raz potwierdzić zobowiązania Stanów Zjednoczonych wobec Polski. Oczywiście mamy obowiązki, wynikające z art. 5., żeby bronić się nawzajem, i jest to zobowiązanie, przed którym nigdy się nie cofniemy. To nie tylko słowa, popierają je czyny. Kiedy przyjechałem tu pierwszy raz pięć lat temu, obiecałem większe zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski i dotrzymałem słowa”. Oraz: „W ramach zwiększania obecności NATO na wschodniej flance Stany Zjednoczone wyślą do Polski batalion – około tysiąca amerykańskich żołnierzy, którzy będą służyć z Polakami ramię w ramię. W Polsce będzie także dowództwo ciężkiej brygady pancernej, która zostanie rozlokowana w Europie na początku przyszłego roku”. Zapewnił także: „Kiedy amerykańska brygada pancerna będzie w przyszłym roku odbywała rotację w Europie, jej dowództwo znajdzie się w Polsce. Krótko mówiąc: Polska będzie gościła coraz więcej żołnierzy NATO oraz żołnierzy amerykańskich i najnowocześniejszego sprzętu wojskowego”.

4. Pochlebnie o wydatkach Polski na obronę: Polska „płaci uczciwą dolę, czyli 2 proc. dochodu narodowego, na nasze wspólne bezpieczeństwo”.

5. O zaangażowaniu w konflikty zbrojne i wojnę przeciw ISIS: „Dziękuję Polsce za zaangażowanie w Afganistanie i za jej nowe zobowiązania w kampanii przeciw tzw. Państwu Islamskiemu, w tym za myśliwce F-16”.

6. O Polsce jako sojuszniku USA: „Jesteśmy tutaj oczywiście z uwagi na szczyt NATO, a sam fakt, że odbywa się on w Warszawie, jest świadectwem polskiego przywództwa. W Stanach Zjednoczonych uważamy Polskę za jednego z najbardziej wypróbowanych sojuszników”. Oraz: „Polska to filar wschodniej flanki NATO”.

7. O działaniach Polski na rzecz Ukrainy i jej stosunkach z Rosją: „W szerszym kontekście chciałbym podziękować Polsce za wspieranie wysiłków Ukrainy, obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej wobec agresji Rosji”.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną