Świat

Obama w Warszawie: najważniejsze cytaty po rozmowie z Andrzejem Dudą

Adam Chelstowski / Forum
Prezydent USA spotkał się w Warszawie z Andrzejem Dudą. Publicznie zaznaczył, że kryzys konstytucyjny w Polsce nie powinien mieć miejsca.

Barack Obama rozmawiał z prezydentem Polski przez 45 minut. Podczas konferencji prasowej omówili szczegóły tego spotkania. Obama zapewnił między innymi, że w Polsce będzie stacjonować tysiąc żołnierzy USA. Wyraził też szczere zaniepokojenie sytuacją w Polsce. Oto najważniejsze cytaty z jego wystąpienia:

1. Krytycznie o polskiej demokracji i kryzysie konstytucyjnym: „Gratuluję Polsce najstarszej pisanej konstytucji w Europie. To było długie dążenie Polaków do niepodległości i wolności. Narodziny polskiej demokracji po zimnej wojnie było inspiracją dla ludzi w całej Europie i na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ postęp Polski pokazuje, że demokracja i pluralizm nie są ograniczone kulturowo czy do jakiegoś określonego kraju. Określają one wartości uniwersalne, a centralną zasadą amerykańskiej polityki zagranicznej jest wpieranie tych wartości na całym świecie, także u naszych sojuszników. W tym duchu przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem w związku z Trybunałem Konstytucyjnym”.

2. O tym, dlaczego USA zamierza wspierać instytucje demokratyczne w Polsce: „Szanujemy polską suwerenność i zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tę sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce. To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami: nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia. Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa to wartości, na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy, wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu. Także u sedna Traktatu Północnoatlantyckiego. To były wartości, które świętowaliśmy dwa lata temu na pl. Zamkowym”.

3. O ciaśniejszej współpracy w zakresie obrony: „Chcę jeszcze raz potwierdzić zobowiązania Stanów Zjednoczonych wobec Polski. Oczywiście mamy obowiązki, wynikające z art. 5., żeby bronić się nawzajem, i jest to zobowiązanie, przed którym nigdy się nie cofniemy. To nie tylko słowa, popierają je czyny. Kiedy przyjechałem tu pierwszy raz pięć lat temu, obiecałem większe zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski i dotrzymałem słowa”. Oraz: „W ramach zwiększania obecności NATO na wschodniej flance Stany Zjednoczone wyślą do Polski batalion – około tysiąca amerykańskich żołnierzy, którzy będą służyć z Polakami ramię w ramię. W Polsce będzie także dowództwo ciężkiej brygady pancernej, która zostanie rozlokowana w Europie na początku przyszłego roku”. Zapewnił także: „Kiedy amerykańska brygada pancerna będzie w przyszłym roku odbywała rotację w Europie, jej dowództwo znajdzie się w Polsce. Krótko mówiąc: Polska będzie gościła coraz więcej żołnierzy NATO oraz żołnierzy amerykańskich i najnowocześniejszego sprzętu wojskowego”.

4. Pochlebnie o wydatkach Polski na obronę: Polska „płaci uczciwą dolę, czyli 2 proc. dochodu narodowego, na nasze wspólne bezpieczeństwo”.

5. O zaangażowaniu w konflikty zbrojne i wojnę przeciw ISIS: „Dziękuję Polsce za zaangażowanie w Afganistanie i za jej nowe zobowiązania w kampanii przeciw tzw. Państwu Islamskiemu, w tym za myśliwce F-16”.

6. O Polsce jako sojuszniku USA: „Jesteśmy tutaj oczywiście z uwagi na szczyt NATO, a sam fakt, że odbywa się on w Warszawie, jest świadectwem polskiego przywództwa. W Stanach Zjednoczonych uważamy Polskę za jednego z najbardziej wypróbowanych sojuszników”. Oraz: „Polska to filar wschodniej flanki NATO”.

7. O działaniach Polski na rzecz Ukrainy i jej stosunkach z Rosją: „W szerszym kontekście chciałbym podziękować Polsce za wspieranie wysiłków Ukrainy, obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej wobec agresji Rosji”.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną