Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Tusk: Europa odzyskuje kontrolę nad napływem imigrantów

Kancelaria Prezesa RM / Flickr CC by 2.0
Problem migracji zostanie naszym problemem na lata, ale Europa powoli odzyskuje kontrolę – mówi Donald Tusk w rozmowie z tygodnikiem POLITYKA.

O trudnej drodze, wiodącej do znalezienia rozwiązania kryzysu uchodźców, przewodniczący Rady Europejskiej wspomniał w rozmowie z redaktorem naczelnym POLITYKI Jerzym Baczyńskim.

Jak zaznaczył, decyzja dotycząca współpracy z Turcją i uszczelnienia granic UE nie była łatwa: – Przyjęliśmy, że potrzebne jest odzyskanie kontroli nad granicami i niewpuszczanie wszystkich, którzy tego chcą, a jedynie tych, których my chcemy wpuścić. To ma swoje koszty. Wiem, ile oporów, także etycznych, budzi porozumienie z Turcją. Ale dzisiaj widzimy owoce tego działania.

Zdaniem przewodniczącego RE osiągnięcie wspólnych rozwiązań dotyczących zarówno relokacji uchodźców na terytorium UE, jak i wypracowanie porozumienia z Turcją i państwami bałkańskimi dało szansę na zmniejszenie liczby uchodźców nielegalnie przekraczających granicę z Unią z 7 tys. dziennie we wrześniu 2015 roku do 50 osób dzisiaj.

Jednak problem uchodźców wciąż nie został rozwiązany całkowicie: – Wciąż pozostaje problem tzw. szlaku środkowo-śródziemnomorskiego, przebiegającego od granic Libii do Włoch. Opanowanie napływu uchodźców, będzie w tym przypadku o wiele trudniejsze ponieważ jest to szlak morski, z którego w przygniatającej większości korzystają imigranci socjalni i ekonomiczni.

Jak zaznaczył Tusk, Unia Europejska wciąż pracuje nad zatrzymaniem napływu uchodźców z tego kierunku, m.in dążąc do podpisania porozumień z krajami afrykańskimi podobnych do tego, które zawarła z Turcją. – Trwa ciężka praca w Libii, żeby mieć tam jakiegokolwiek partnera do współpracy. Presja migracyjna pozostanie naszym problemem na lata, ale Europa powoli odzyskuje kontrolę – podkreślił Tusk.

Kryzys imigracyjny w Unii Europejskiej:

Wywołany wojną w Syrii kryzys migracyjny jest jednym z najtrudniejszych wyzwań stojących przed Unią Europejską w ostatnich latach. W 2015 roku przez terytorium Grecji przeszło ponad 850 tys. ludzi, dla których Europa miała być szansą na lepsze i bezpieczniejsze życie.

W marcu 2016 r. Unii Europejskiej udało się wynegocjować porozumienie z Turcją, które przewiduje m.in. przyjmowanie z powrotem przez Turcję wszystkich migrantów, którzy dotrą nielegalnie na greckie wyspy. W zamian za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia ma przejmować od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. Unia zgodziła się też na liberalizację przepisów wizowych dla obywateli Turcji i przekazanie 3 mld euro unijnego wsparcia dla uchodźców syryjskich w tym kraju.

Rozmowa z Donaldem Tuskiem w najnowszym numerze tygodnika POLITYKA

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną