„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Tusk: Europa odzyskuje kontrolę nad napływem imigrantów

Kancelaria Prezesa RM / Flickr CC by 2.0
Problem migracji zostanie naszym problemem na lata, ale Europa powoli odzyskuje kontrolę – mówi Donald Tusk w rozmowie z tygodnikiem POLITYKA.

O trudnej drodze, wiodącej do znalezienia rozwiązania kryzysu uchodźców, przewodniczący Rady Europejskiej wspomniał w rozmowie z redaktorem naczelnym POLITYKI Jerzym Baczyńskim.

Jak zaznaczył, decyzja dotycząca współpracy z Turcją i uszczelnienia granic UE nie była łatwa: – Przyjęliśmy, że potrzebne jest odzyskanie kontroli nad granicami i niewpuszczanie wszystkich, którzy tego chcą, a jedynie tych, których my chcemy wpuścić. To ma swoje koszty. Wiem, ile oporów, także etycznych, budzi porozumienie z Turcją. Ale dzisiaj widzimy owoce tego działania.

Zdaniem przewodniczącego RE osiągnięcie wspólnych rozwiązań dotyczących zarówno relokacji uchodźców na terytorium UE, jak i wypracowanie porozumienia z Turcją i państwami bałkańskimi dało szansę na zmniejszenie liczby uchodźców nielegalnie przekraczających granicę z Unią z 7 tys. dziennie we wrześniu 2015 roku do 50 osób dzisiaj.

Jednak problem uchodźców wciąż nie został rozwiązany całkowicie: – Wciąż pozostaje problem tzw. szlaku środkowo-śródziemnomorskiego, przebiegającego od granic Libii do Włoch. Opanowanie napływu uchodźców, będzie w tym przypadku o wiele trudniejsze ponieważ jest to szlak morski, z którego w przygniatającej większości korzystają imigranci socjalni i ekonomiczni.

Jak zaznaczył Tusk, Unia Europejska wciąż pracuje nad zatrzymaniem napływu uchodźców z tego kierunku, m.in dążąc do podpisania porozumień z krajami afrykańskimi podobnych do tego, które zawarła z Turcją. – Trwa ciężka praca w Libii, żeby mieć tam jakiegokolwiek partnera do współpracy. Presja migracyjna pozostanie naszym problemem na lata, ale Europa powoli odzyskuje kontrolę – podkreślił Tusk.

Kryzys imigracyjny w Unii Europejskiej:

Wywołany wojną w Syrii kryzys migracyjny jest jednym z najtrudniejszych wyzwań stojących przed Unią Europejską w ostatnich latach. W 2015 roku przez terytorium Grecji przeszło ponad 850 tys. ludzi, dla których Europa miała być szansą na lepsze i bezpieczniejsze życie.

W marcu 2016 r. Unii Europejskiej udało się wynegocjować porozumienie z Turcją, które przewiduje m.in. przyjmowanie z powrotem przez Turcję wszystkich migrantów, którzy dotrą nielegalnie na greckie wyspy. W zamian za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia ma przejmować od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. Unia zgodziła się też na liberalizację przepisów wizowych dla obywateli Turcji i przekazanie 3 mld euro unijnego wsparcia dla uchodźców syryjskich w tym kraju.

Rozmowa z Donaldem Tuskiem w najnowszym numerze tygodnika POLITYKA

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną