Polityczny żart okazał się faktem. Trump już oficjalnym kandydatem na prezydenta
Po chaotycznej konwencji w Cleveland Donald Trump jest już oficjalnie rywalem Hillary Clinton w wyścigu do Białego Domu.
Donald Trump oficjalnym kandydatem republikanów na prezydenta USA
Gage Skidmore/Flickr CC by SA

Donald Trump oficjalnym kandydatem republikanów na prezydenta USA

Od tego momentu wyścig będzie jeszcze bardziej wredny, niż był na etapie prawyborów, a jego ostateczny wynik jeszcze mniej przewidywalny.

Z konwencji republikanów zapamiętamy afery. Plagiat z Michelle Obamy, wybuczenie Teda Cruza, który wbrew naciskom i oczekiwaniom partyjnych działaczy nie poparł Trumpa, zbojkotowanie Trumpa przez republikańskich VIP-ów – obu Bushów, Romneya, McCaina. Konwencja pokazała, jak głębokie podziały w partii wywołał Trump.

Niektórzy Amerykanie porównują go do Reagana, inni do Nixona. Jeśli rację mają ci drudzy, to Trump zamiast pomóc Ameryce wtrąci ją w jeszcze większe polityczne opały. Zapowiedzią może być przemówienie Trumpa kończące zjazd partii. Trump powtórzył w nim swoje główne hasła, włącznie z obietnicą odgrodzenia się od Meksyku antyimigracyjnym murem i sloganami o uczynieniu Ameryki bardziej bezpieczną i potężniejszą. Jak konkretnie chce to uczynić, nie wiadomo.

Wiadomo za to, że w polityce zagranicznej Trump będzie siał jeszcze większy zamęt niż w krajowej. Dzwonkiem alarmowym jest jego nieodpowiedzialna wypowiedź o NATO, ale także zapowiedź wyrzucenia na śmietnik porozumień handlowych NAFTA i TTIP. W naszej części Europy groźnie mogą brzmieć słowa jednego z doradców Trumpa, że Putin będzie nim zachwycony. Oczywiście, że będzie, tak jak jest zadowolony z Brexitu, bo Brexit osłabia Unię Europejską, a Trump osłabi Amerykę na arenie światowej.

Trump jest w istocie amerykańskim izolacjonistą. Na tym zbudował swoją popularność. Dobrze wyczuwa nastrój znacznej części społeczeństwa, głównie białych mężczyzn. Kończy się czas wielkich ideologii politycznych, idzie czas populistów. Populiści w jednym są konserwatywni, w czym innym liberalni. Trump w mowie końcowej upomniał się o prawa społeczności LGBT, co dawniej na zjeździe republikanów byłoby szokiem.

Do zwycięstwa brakuje mu silniejszego poparcia wśród kobiet, Latynosów i Afroamerykanów. To tradycyjnie elektorat Partii Demokratycznej. Czy zdoła go w jakiejś części odbić Hillary lub zniechęcić do pójścia na wybory powszechne w listopadzie?

Trump podzielił republikanów, próbuje ich zjednoczyć atakami na panią Clinton. Nienawiść do niej (i pośrednio do prezydenta Obamy), przedstawianie (wbrew faktom) Ameryki jako kraju w ruinie to amunicja wyborcza Trumpa. Ale jeśli jednak przegra, to zapewni obozowi demokratów panowanie na długie, długie lata.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną