Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

USA i Rosja uzgodniły plan pokojowy dla Syrii

O porozumieniu poinformowali przedstawiciele USA oraz Rosji, John Kerry oraz Siergiej Ławrow. O porozumieniu poinformowali przedstawiciele USA oraz Rosji, John Kerry oraz Siergiej Ławrow. RT / Twitter
Po całodniowych rozmowach w Genewie oba mocarstwa ogłosiły, że w poniedziałek o zmierzchu nastąpi „przerwanie działań wojennych” w Syrii.

Zgodnie z planem, który obie strony określają mianem „przełomowego”, w poniedziałek wieczorem wojska rządowe zaprzestaną wszelkich działań wojennych na określonych w porozumieniu obszarach kontrolowanych obecnie przez syryjską opozycję.

Ponadto Stany Zjednoczone oraz Rosja postanowiły, że po siedmiu dniach od zawieszenia broni uruchomią wspólnie centrum zarządzania, którego celem będzie koordynacja walk z tzw. Państwem Islamskim oraz bojownikami Frontu al-Nusra.

O porozumieniu poinformowali amerykański sekretarz stanu John Kerry oraz rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow po całodniowych negocjacjach w Genewie.

Dziś Stany Zjednoczone oraz Rosja ogłaszają plan, który – mamy nadzieję – ograniczy przemoc oraz cierpienie w Syrii i wznowi wysiłki mające na celu wynegocjowanie pokoju oraz transformacji w Syrii – powiedział Kerry.

Jeśli plan ten zostanie zrealizowany, dodał Kerry, będzie on oznaczał „moment zwrotny dla Syrii, moment zmiany”.

Według sekretarza stanu USA syryjska opozycja gotowa jest przystać na zaproponowany przez oba mocarstwa plan, o ile jego postanowienia wypełni także syryjski rząd. Ławrow oświadczył z kolei, że o ustaleniach został poinformowany rząd syryjski i „gotów jest je wypełnić”. 

Kerry podkreślił, że wstrzymanie działań wojennych konieczne jest szczególnie w miejscach najbardziej zniszczonych działaniami wojennymi, m.in. wschodniej części Aleppo, tak aby do tych miejsc można było dostarczyć pomoc humanitarną. 

 

Źródło: BBC, Washingtn Post, Reuters

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Pociąg do jumy. Co Polacy kradną w pracy?

Zdarzyło ci się zabrać z pracy do domu papier do drukarki, kawę, może coś większego? Tak? Cofnij: nie zabrać – lecz ukraść.

Bianka Mikołajewska, [współpr.] Marta Mazuś
28.09.2011
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną