Świat

USA i Rosja uzgodniły plan pokojowy dla Syrii

O porozumieniu poinformowali przedstawiciele USA oraz Rosji, John Kerry oraz Siergiej Ławrow. O porozumieniu poinformowali przedstawiciele USA oraz Rosji, John Kerry oraz Siergiej Ławrow. RT / Twitter
Po całodniowych rozmowach w Genewie oba mocarstwa ogłosiły, że w poniedziałek o zmierzchu nastąpi „przerwanie działań wojennych” w Syrii.

Zgodnie z planem, który obie strony określają mianem „przełomowego”, w poniedziałek wieczorem wojska rządowe zaprzestaną wszelkich działań wojennych na określonych w porozumieniu obszarach kontrolowanych obecnie przez syryjską opozycję.

Ponadto Stany Zjednoczone oraz Rosja postanowiły, że po siedmiu dniach od zawieszenia broni uruchomią wspólnie centrum zarządzania, którego celem będzie koordynacja walk z tzw. Państwem Islamskim oraz bojownikami Frontu al-Nusra.

O porozumieniu poinformowali amerykański sekretarz stanu John Kerry oraz rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow po całodniowych negocjacjach w Genewie.

Dziś Stany Zjednoczone oraz Rosja ogłaszają plan, który – mamy nadzieję – ograniczy przemoc oraz cierpienie w Syrii i wznowi wysiłki mające na celu wynegocjowanie pokoju oraz transformacji w Syrii – powiedział Kerry.

Jeśli plan ten zostanie zrealizowany, dodał Kerry, będzie on oznaczał „moment zwrotny dla Syrii, moment zmiany”.

Według sekretarza stanu USA syryjska opozycja gotowa jest przystać na zaproponowany przez oba mocarstwa plan, o ile jego postanowienia wypełni także syryjski rząd. Ławrow oświadczył z kolei, że o ustaleniach został poinformowany rząd syryjski i „gotów jest je wypełnić”. 

Kerry podkreślił, że wstrzymanie działań wojennych konieczne jest szczególnie w miejscach najbardziej zniszczonych działaniami wojennymi, m.in. wschodniej części Aleppo, tak aby do tych miejsc można było dostarczyć pomoc humanitarną. 

 

Źródło: BBC, Washingtn Post, Reuters

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną