Świat

Wybuch w centrum Manhattanu. 29 osób zostało rannych

Forum
Do eksplozji doszło w w dzielnicy Chelsea, w centrum Manhattanu w Nowym Jorku, około 3 nad ranem czasu polskiego.

Według informacji podanych przez PAP żaden z rannych nie jest w stanie zagrażającym życiu, chociaż stan jednej osoby określa się jako ciężki. Ranni zostali niezwłocznie przewiezieni do szpitala.

Do wybuchu doszło w sobotę wieczorem w centrum Manhattanu w dzielnicy Chelsea na 23. ulicy między 6 a 7 aleją.

Na konferencji prasowej Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, mówił że eksplozja została wywołana „celowym działaniem”, jednak jest za wcześnie, aby mówić o powiązaniu wybuchu z działaniami terrorystycznymi. Apelował też do mieszkańców miasta o dzielenie się z władzami wszelkimi informacjami pomocnymi w wykryciu sprawców eksplozji.

W Nowym Jorku doszło do bardzo przykrego wydarzenia – mówił de Blasio podczas konferencji prasowej – W chwili obecnej nie ma żadnego wiarygodnego lub konkretnego zagrożenia. (...) Niezależnie od przyczyny, niezależnie od intencji mieszkańcy Nowego Jorku nie zostaną zastraszeni. Nie pozwolimy, aby ktoś zmienił to kim jesteśmy, lub to jak żyjemy – dodawał.

Jak poinformowała amerykańska policja przyczyną mogła być bomba podłożona w pojemniku na śmieci.

Eksperci przekazali opinii publicznej, że było to tzw. improwizowane urządzenie wybuchające (improvised explosive device – IED), czyli domowym sposobem sporządzony ładunek wybuchowy.

Takiego typu bomby są używane m.in. przez terrorystów w Iraku i Afganistanie, jednak władze USA zdecydowanie podkreślają, że jak na razie nie ma dowodów, że był to zamach terrorystyczny, a ostateczna przyczyna eksplozji wymaga ustalenia. Według innych źródeł przyczyną wybuchu mogła być przypadkowa eksplozja materiałów wybuchowych używanych w budownictwie.

Telewizja CNN podała informację o odnalezieniu przez policję drugiego ładunku wybuchowego. Miał to być szybkowar podłączony kablami do telefonu komórkowego, odnaleziony cztery przecznice od miejsca eksplozji na Manhattanie. W pobliżu potencjalnego ładunku miała znajdować się zapisana kartka. Taką samą informację podaje także amerykańska agencja AP powołując się na anonimowe źródła.

Wcześniej tego samego dnia doszło do wybuchu tzw. bomby rurowej w miejscowości Seaside Park, w stanie New Jersey. W wyniku eksplozji nikt nie ucierpiał, a burmistrz de Blasio zaprzeczył, aby między wydarzeniami istniał jakikolwiek związek.

Szczyt ONZ

W przyszłym tygodniu w Nowym Jorku rozpocznie się doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W związku w tym wydarzeniem wielu przywódców państw członkowskich już dziś przyleciało do USA, m.in. w prezydent Andrzej Duda. O stanie prezydenta informował na Twitterze jego rzecznik Marek Magierowski:

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną