Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kościół katolicki Rwandy przeprasza za współudział w ludobójstwie w 1994 r.

Kigali Genocide Memorial Centre Kigali Genocide Memorial Centre Trocaire / Flickr CC by 2.0
Miejscowy Kościół, tak jak Watykan, do tej pory w tej sprawie milczał.
Kości ofiar ludobójstwa w RwandzieAndy Wallace/Flickr CC by 2.0 Kości ofiar ludobójstwa w Rwandzie

Jak podaje „The East Standard” (wydawana w Kenii gazeta wschodnioafrykańska), przeprosiny Rady Episkopatu, którą tworzy dziewięciu miejscowych biskupów, odczytano w rwandyjskich kościołach po niedzielnej mszy.

„Przepraszamy w imieniu wszystkich chrześcijan za wszystkie błędy, jakie popełniliśmy. (...) Wybaczcie nam zbrodnię nienawiści, która obejmuje również nienawiść wobec kolegów, z powodu ich przynależności etnicznej. Nie pokazaliśmy, że stanowimy jedną rodzinę, zamiast tego zabijaliśmy się nawzajem. Wybaczcie nam zbrodnie popełnione przez księży, siostry i przywództwo Kościoła, które promowało etniczne podziały i nienawiść”. Biskupi zastrzegają, że Kościół nie zachęcał nikogo do popełnienia zbrodni ludobójstwa.

Księża skazani za współudział w ludobójstwie, Kościół milczał

Od ponad 20 lat zarówno władze kraju, jak i wielu badaczy rwandyjskiego ludobójstwa oskarżają miejscowy Kościół o podżeganie i udział w zbrodni, która pochłonęła między 800 tys. a milion istnień ludzkich. Jednym z nich jest Timothy Longman z Uniwersytetu Bostońskiego, który po kilkuletnich badaniach terenowych stwierdził, że „wbrew twierdzeniom władz kościelnych udział Kościoła w zbrodni wykracza poza błąd zaniechania w obliczu okrucieństw”.

Tysiące ludzi zamordowano w kościołach i na należących do niego posesjach, gdzie szukali schronienia. Kilka lat po ludobójstwie wielu księży skazano za współudział. Mimo to zarówno miejscowy Kościół, jak i Watykan do tej pory milczeli.

Reklama