Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Prawicowy socjalista

Premier Francji Manuel Valls ustąpił ze stanowiska, bo chce być prezydentem. Jakie ma szanse?

Manuel Valls chce kandydować w wyborach prezydenckich we Francji. Manuel Valls chce kandydować w wyborach prezydenckich we Francji. Philippe Grangeaud/Parti socialiste / Flickr CC by 2.0
Chce spróbować sił jako kandydat Partii Socjalistycznej w wyborach prezydenckich.

54-letni Manuel Valls po zwycięstwie Françoisa Hollande’a w wyborach prezydenckich w 2012 r. został ministrem spraw wewnętrznych w rządzie utworzonym wówczas przez Jean-Marca Ayraulta. Zasłynął wtedy z twardego podejścia do przestępczości i ostrej retoryki w sprawach bezpieczeństwa publicznego. „Le Nouvel Observateur” nazywał go nawet „pierwszym gliną Francji” i opisywał jako mieszankę męskości, zdecydowania, energii i autorytetu.

Już wówczas media wróżyły mu prezydencką przyszłość. A wspomniany „Le Nouvel Observateur” pisał, że „hotel Matignon, czyli oficjalna siedziba francuskich premierów, jest dla Vallsa tylko etapem na drodze do Pałacu Elizejskiego”. Vallsowi łatwo było utrzymać wówczas popularność mimo złej kondycji gospodarczej Francji, ponieważ zawsze mógł powiedzieć, że jego resort ma niewiele wspólnego z gospodarką.

Kim jest Valls i jakie ma szanse w wyborach?

Valls jest z pochodzenia Hiszpanem. Jego rodzina pod koniec lat 40. wyemigrowała z rządzonej przez generała Franco Hiszpanii do Francji. I chociaż sam Valls urodził się w Barcelonie, to od 1982 r. ma francuskie obywatelstwo, studiował w Paryżu i jeszcze jako student wstąpił do Partii Socjalistycznej. Na przełomie lat 80. i 90. pracował jako doradca ds. komunikacji społecznej w rządzie Lionela Jospina. Potem przez lata pracował w administracji lokalnej i regionalnej. Później był posłem. Nicolas Sarkozy zaproponował mu nawet w 2007 r.

Reklama