Premier Francji Manuel Valls ustąpił ze stanowiska, bo chce być prezydentem. Jakie ma szanse?

Prawicowy socjalista
Chce spróbować sił jako kandydat Partii Socjalistycznej w wyborach prezydenckich.
Manuel Valls chce kandydować w wyborach prezydenckich we Francji.
Philippe Grangeaud/Parti socialiste/Flickr CC by 2.0

Manuel Valls chce kandydować w wyborach prezydenckich we Francji.

54-letni Manuel Valls po zwycięstwie Françoisa Hollande’a w wyborach prezydenckich w 2012 r. został ministrem spraw wewnętrznych w rządzie utworzonym wówczas przez Jean-Marca Ayraulta. Zasłynął wtedy z twardego podejścia do przestępczości i ostrej retoryki w sprawach bezpieczeństwa publicznego. „Le Nouvel Observateur” nazywał go nawet „pierwszym gliną Francji” i opisywał jako mieszankę męskości, zdecydowania, energii i autorytetu.

Już wówczas media wróżyły mu prezydencką przyszłość. A wspomniany „Le Nouvel Observateur” pisał, że „hotel Matignon, czyli oficjalna siedziba francuskich premierów, jest dla Vallsa tylko etapem na drodze do Pałacu Elizejskiego”. Vallsowi łatwo było utrzymać wówczas popularność mimo złej kondycji gospodarczej Francji, ponieważ zawsze mógł powiedzieć, że jego resort ma niewiele wspólnego z gospodarką.

Kim jest Valls i jakie ma szanse w wyborach?

Valls jest z pochodzenia Hiszpanem. Jego rodzina pod koniec lat 40. wyemigrowała z rządzonej przez generała Franco Hiszpanii do Francji. I chociaż sam Valls urodził się w Barcelonie, to od 1982 r. ma francuskie obywatelstwo, studiował w Paryżu i jeszcze jako student wstąpił do Partii Socjalistycznej. Na przełomie lat 80. i 90. pracował jako doradca ds. komunikacji społecznej w rządzie Lionela Jospina. Potem przez lata pracował w administracji lokalnej i regionalnej. Później był posłem. Nicolas Sarkozy zaproponował mu nawet w 2007 r. stanowisko w swoim centroprawicowym rządzie, ale Valls odmówił.

Dzisiaj żeby stanąć do walki z Françoisem Fillonem i Marine Le Pen, Valls musi jeszcze zyskać poparcie elit swojej partii i wygrać partyjne prawybory. Co wcale nie jest oczywiste.

Były premier już raz próbował swoich sił. W 2011 r. zgłosił swoją kandydaturę jako przedstawiciel tzw. prawego skrzydła partii socjalistycznej, ale uzyskał wówczas zaledwie 5,5-proc. poparcie. Wyprzedził go wówczas Hollande, którego Valls potem popierał w walce o partyjną nominację z Martine Aubry. A w czasie kampanii wyborczej pomagał mu jako dyrektor ds. komunikacji.

Po zwycięstwie Hollande’a w 2012 r. i powołaniu przez nowego prezydenta rządu Valls został w tym gabinecie ministrem spraw wewnętrznych. Urząd premiera objął w 2014 r., po klęsce lewicy w wyborach samorządowych, która zmusiła Hollande’a do zmiany rządu. Valls stworzył wówczas rząd dzięki sojuszowi z dwoma politykami swojego pokolenia: Arnaudem Montebourgiem, który dostał tekę ministra gospodarki, i Benoitem Hamonem, który zajął się edukacją.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną