Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Jest kolejny raport. Rosja i Trump: To bujda

Rosja – podpowiada raport – wspierała kandydaturę Trumpa, ale i od lat go szpiegowała, ma więc sposoby, by szantażować przyszłego prezydenta USA. Rosja – podpowiada raport – wspierała kandydaturę Trumpa, ale i od lat go szpiegowała, ma więc sposoby, by szantażować przyszłego prezydenta USA. Gage Skidmore / Flickr CC by SA
Wizja, że amerykański prezydent jest prowadzony przez Rosję, sterowany przez Putina, brzmi jak wątek powieści szpiegowskiej. Ale Trump uczciwie zapracował, by w ogóle ciągnęły się za nim podobne podejrzenia.

Portal BuzzFeed opublikował 35-stronicowy raport o powiązaniach Donalda Trumpa z Rosją. Autorem ma być była agentka lub były agent brytyjskiego wywiadu. Po wielu latach pracy w Rosji ma tam świetne kontakty i świadczy usługi każdemu, kto zechce zapłacić. Zleceniodawca się znalazł wśród politycznych rywali Trumpa, natomiast źródła podzieliły się swoją wiedzą o tym, jakie to kompromitujące materiały zebrały rosyjskie służby wywiadowcze.

Ma tego być sporo, w tym nagrania nieobyczajnego zachowania biznesmena w rosyjskich hotelach. Jego ludzie mieli się spotykać z przedstawicielami Kremla. Hakerzy z rosyjskiego wywiadu mieli włamywać się do komputerów sztabu wyborczego Partii Demokratycznej. Słowem, Rosja – podpowiada raport – wspierała kandydaturę Trumpa, ale i od lat go szpiegowała, ma więc sposoby, by szantażować przyszłego prezydenta USA.

Rosja korzysta z zamieszania wokół raportu na temat Trumpa

Amerykańskie media nie potrafią potwierdzić szeregu rewelacji z raportu, Trump i Rosjanie ogłosili, że to bujdy, nieodpowiedzialny atak mediów głównego nurtu, specjalnie ogłoszony kilka dni przed objęciem urzędu przez Trumpa. Choć nie wszystko ma być wymysłem, nawet Trump podejrzewa, że hakerzy byli z Rosji, skorzystali z marnych zabezpieczeń komputerów komitetu wyborczego demokratów. No i fakt, że Putin lubi Trumpa, to jest zasób dla Ameryki, a nie żadne zagrożenie.

Z zamieszania wokół raportu korzysta oczywiście Rosja, od lat wbijająca kliny w każdą szczelinę rozłupującą solidarność Zachodu. Putin, sekundują mu w tym m.in. Chińczycy, stara się, by porządek międzynarodowy odszedł od bronienia szlachetnych idei, a wrócił do starego koncertu mocarstw, do stylu sprzed dwóch wojen światowych. Trump pasuje do tego obrazka: chce izolować USA, krytykuje globalizację, kpi z dowodów, że działalność człowieka przyspiesza ocieplanie się klimatu itd.

Wizja, że amerykański prezydent jest prowadzony przez Rosję, sterowany przez Putina, brzmi jak wątek powieści szpiegowskiej. Ale Trump uczciwie zapracował, by w ogóle ciągnęły się za nim podobne podejrzenia, także te najbardziej nieprawdopodobne. A takie spekulacje budzą zrozumiałe obawy we wszystkich krajach, które przed agresywną Rosją chroni sojusz z USA.

Amerykanie zafundowali sobie (i nam) prezydenta nieobliczalnego, narcyza i łgarza. W kampanii obojętnie jakiej natury zarzuty spływały po nim, nie pozostawiając śladu, albo wręcz przydały mu głosów. Przy czym prawdopodobnie prezydent zatraci teflonowość kandydata. Obywatele USA i sojusznicy Ameryki będą nieustannie mówili „sprawdzam”, będą patrzeć prezydentowi na ręce. Gdy Donald Trump obejmie urząd, skończą się spekulacje i zobaczymy, ile wart jest Trump jako polityk, jaką politykę poprowadzi np. wobec Rosji. Może być różnie – lepiej zapiąć pasy.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną