Świat

Tym razem sondaże nie kłamały. Marine Le Pen musi czuć się rozczarowana

Wybory prezydenckie we Francji 2017 Wybory prezydenckie we Francji 2017 Emmanuel Macron / Facebook
To dobra wiadomość dla Unii, dla Europy borykającej się z nacjonalistycznymi populizmami, a zatem i dla Polski.

Tym razem sondaże nie kłamały. Do drugiej tury wyborów prezydenckich przechodzą Marine Le Pen i Emmanuel Macron.

Mamy różne projekcje wyniku, ale zwycięska dwójka pierwszej rundy już się najprawdopodobniej nie zmieni. A kto wygra w drugiej? Czy sondaże przewidujące miażdżącą porażkę frontu narodowego Le Pen w konfrontacji z frontem republikańskim wokół Macrona znów okażą się prawdziwe?

Marine Le Pen liczyła na więcej

Zapewne tak. Le Pen liczyła na więcej w pierwszej turze. Jej wynik w tym sensie musiał ją rozczarować. I ucieszyć jej rywala, a wraz z nim wszystkich, którzy nie chcą Francji nacjonalistycznej, izolującej się od Europy, zamykającej granice nie tylko przed imigrantami, ale też przed wspólnym rynkiem i szykującej się do wyjścia z Unii Europejskiej.

Jeśli do 7 maja nie zdarzy się coś, co wstrząśnie Francją, prezydentem zostanie więc lider ruchu En Marche! (Naprzód!), a ustanowiona przez generała de Gaulle’a ponad pół wieku temu V Republika nie wyląduje na śmietniku historii. To dobra wiadomość dla Unii, dla Europy borykającej się z nacjonalistycznymi populizmami, a zatem i dla Polski. Dobra nawet dla Brytanii, bo zwiększa się szansa na cywilizowany rozwód z UE. Zła dla Putina i europejskiej skrajnej prawicy, która życzyła wraz z Kremlem zwycięstwa Le Pen.

Oczywiście, na pierwszej rundzie walka się nie kończy. Nie skończy się ona nawet po ostatecznym zwycięstwie Macrona. Wyborcy Le Pen nie emigrują z Francji. Front Narodowy będzie liczył na dogrywkę w nadchodzących wyborach parlamentarnych i może zrobić dobry wynik. Na razie jednak jest w defensywie. Atak został odparty.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną