Świat

Protesty przeciwko Trumpowi na ulicach Hamburga. „Witamy w piekle”

Co najmniej 76 rannych funkcjonariuszy i wciąż nieustalona liczba poszkodowanych wśród protestujących. To nocny bilans z Hamburga. Co najmniej 76 rannych funkcjonariuszy i wciąż nieustalona liczba poszkodowanych wśród protestujących. To nocny bilans z Hamburga. REUTERS/Kai Pfaffenbach / Forum
Co najmniej 160 rannych funkcjonariuszy i wciąż nieustalona liczba poszkodowanych wśród protestujących. To bilans z Hamburga.

Po wizycie w Warszawie Donald Trump udał się na obrady szczytu G20 w Hamburgu. Na miejscu czekały na niego transparenty „Witamy w piekle” i demonstracje antyglobalistów wymierzone w politykę 45. prezydenta USA.

Starcia na ulicach Hamburga

Według szacunków niemieckiej policji na ulicach Hamburga protestowało ok. 12 tys. osób. Do pierwszych starć antyglobalistów i policji doszło w nocy z czwartku na piątek, po próbie zatrzymania demonstracji. Część antyglobalistów miała zasłonięte twarze, co jest niezgodne z niemieckimi przepisami. W stronę policji poleciały butelki, kamienie i petardy. Do opanowania sytuacji policjanci użyli armatek wodnych i gazu pieprzowego. Zatrzymano 60 osób, co najmniej 160 funkcjonariuszy zostało rannych. Wciąż nie wiadomo, ilu demonstrujących odniosło obrażenia.

Jak podaje PAP, protestujący wznosili barykady, podpalili kilka samochodów oraz niszczyli wystawy sklepowe i siedziby firm. Według policji kilkakrotnie użyto również lasera, kierowanego na policyjny helikopter. Chodziło o to, żeby oślepić pilota.

Szczyt G20 w Hamburgu

Szczyt G20 potrwa do soboty. Obrady G20 już wcześniej wiązały się z gwałtownymi manifestacjami antyglobalistów. W tym roku władze Hamburga oceniły, że do miasta może przyjechać nawet 100 tys. demonstrantów. Od czwartku do soboty zarejestrowano aż 30 demonstracji.

Szczyt ochrania ok. 20 tys. policjantów. Miejsce obrad otoczono barierkami. Policja ostrzega uczestników spotkania, że narażają się na akty przemocy.

G20 to grupa 19 państw oraz Unii Europejskiej, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. W tym roku na szczycie poruszone zostaną przede wszystkim kwestie gospodarki, handlu i polityki rozwojowej oraz klimatu. Do G20 należą najbogatsze państwa świata, których produkt krajowy brutto stanowi 80 proc. światowego PKB.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną