Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Trump obniży podatki najbogatszym. Ale Amerykanie nie cieszą się z tego prezentu

Polaryzacja amerykańskiej polityki parlamentarnej zbliża się do tego, co widzimy w polskim Sejmie. Polaryzacja amerykańskiej polityki parlamentarnej zbliża się do tego, co widzimy w polskim Sejmie. Images Money / Flickr CC by 2.0
W sumie około 80 proc. obywateli będzie płacić fiskusowi mniej. Ale o dziwo, ustawa nie jest popularna.

Republikanie, wespół z prezydentem Trumpem, sprokurowali Amerykanom prezent na gwiazdkę – zdominowany przez nich Kongres uchwalił właśnie ustawę podatkową, która, jak to podkreślają, zmniejsza ich fiskalne należności na rzecz państwa.

Ustawa obniża podatki od korporacji z 39 do 21 proc., wprowadza 20-proc. redukcję podatków od drobnych biznesmenów płacących je jako daniny od prywatnych dochodów i wprowadza szereg ulg i cięć podatkowych dla osób indywidualnych. W sumie około 80 proc. obywateli będzie płacić fiskusowi mniej. Ale o dziwo, ustawa nie jest popularna – większość mieszkańców USA (według sondażu „Wall Street Journal” – 55 proc.) ustawy nie popiera, tylko 24 proc. ocenia ją dobrze, a liczba tych, którzy przewidują, że po reformie sytuacja ich rodzin się pogorszy, przewyższa liczbę tych, którzy oczekują poprawy.

Amerykanom nie podoba się prezent

Innymi słowy, Amerykanom wcale nie podoba się to, co dostali pod choinkę. Amerykanie bowiem nie są głupi i rozumieją, co dokładnie kryje się w ładnym opakowaniu. Bo na przykład wysokie cięcia podatków od korporacji są na stałe, natomiast od indywidualnych podatników tylko czasowe – mają wygasnąć po 8 latach.

W ustawie zawarto specjalne ulgi podatkowe dla posiadaczy nieruchomości i drastycznie obniżono podatek od spadków, który pozwoli osobom zamożnym za friko przekazywać majątki swoim dzieciom. Analizy wykazały, że najbogatsi Amerykanie skorzystają na ustawie znacznie bardziej niż klasa średnia. A rzeczniczka Białego Domu musiała przyznać, że przyniesie ona profity prezydentowi.

Eksperci są zgodni, że reforma powiększy już i tak ogromne nierówności w USA. A poza tym o bilion dolarów zwiększy w ciągu 10 lat deficyt budżetu. Aby go łatać, trzeba będzie ciąć wydatki rządowe. Oczywiście nie na zbrojenia – na to GOP ani Trump nie pozwolą – tylko na programy społeczne.

Dlaczego Kongres wyprodukował taki bubel?

Reforma podatkowa miała być pierwszym poważniejszym osiągnięciem republikanów po fiasku z odwołaniem reformy ubezpieczeń zdrowotnych Obamy i żałosnych popisach prezydenta na arenie międzynarodowej. Republikanie się spieszą, bo za niespełna rok wybory do Kongresu, w których, jak się przewiduje na podstawie sondaży, poniosą spore straty. A poza tym już w styczniu Kongres zbierze się w nieco innym składzie, ze zmniejszoną przewagą GOP w Senacie w wyniku porażki kandydata tej partii w Alabamie.

Dlatego republikanie przepchali ustawę byle jak, szybko, ignorując analizy ostrzegające przed negatywnymi jej skutkami i skracając debatę do minimum. W efekcie nie głosował na nią – w Senacie i w Izbie Reprezentantów – ani jeden demokrata.

Coś nam to przypomina. Polaryzacja amerykańskiej polityki parlamentarnej zbliża się do tego, co widzimy w polskim Sejmie. Ostatecznie dobra zmiana rok temu zawitała także do USA... Ale mówiąc poważniej, już za rok może się okazać dobitnie, że podobieństwa są bardzo powierzchowne.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną