Świat

Europa bierze zakręt

Nie wiadomo, czy władza w Katalonii przejdzie w ręce zwolenników niepodległości czy pozostania w obrębie Hiszpanii. Nie wiadomo, czy władza w Katalonii przejdzie w ręce zwolenników niepodległości czy pozostania w obrębie Hiszpanii. Enrique Calvo/Reuters / Forum

Jeszcze w starym roku Katalończycy wybierali lokalny rząd. Jednak w podzielonym równo na pół parlamencie o zwycięzcy zdecyduje dopiero lewicowa koalicja wyborcza Catalunya en Comu-Podem, której twarzą jest burmistrz Barcelony Ada Colau, opowiadająca się za legalnym referendum, ale równocześnie przeciwna secesji. I to poparcie jej partii rozstrzygnie, czy wygrana przejdzie w ręce zwolenników niepodległości czy pozostania w obrębie Hiszpanii. A były premier Carles Puigdemont całej sytuacji będzie przyglądał się tylko z zagranicy, ponieważ jego powrót do ojczyzny oznaczałby natychmiastowe aresztowanie i proces o rebelię.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Prognozy 2018; s. 10

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019