Świat

Kardynalska rada chudsza

Papież usunął trzech doradców. Ale nie przez kryzys pedofilski

George Pell George Pell Donatella Giagnori / Forum
Z Rady Kardynałów w Watykanie odeszło trzech doradców papieża. Dwóch miało postawione zarzuty o molestowanie lub wykorzystywanie seksualne.

Z dziewięcioosobowej Rady Kardynałów, doradczego ciała papieża Franciszka, ubyło trzech purpuratów. Dwaj z nich stali się bohaterami serwisów informacyjnych w kontekście kryzysu pedofilskiego w Kościele. To kardynał George Pell z Australii i Chilijczyk kardynał Francisco Javier Errázuriz.

Dlaczego kardynałowie kończą służbę w Watykanie

Przeciwko Pellowi toczy się proces z oskarżenia o molestowanie, do jakiego miało dojść wiele lat temu. Chilijskiemu księciu Kościoła zarzuca się, że krył przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich, kiedy był arcybiskupem. Obaj hierarchowie odrzucają oskarżenia.

Obserwatorzy Watykanu zastanawiają się, czy powodem ich odejścia mogą być te zarzuty. Oficjalne wytłumaczenie jest jednak inne. Rzecznik Franciszka Greg Burke poinformował, że papież podziękował Pellowi, Errázurizie i kongijskiemu kardynałowi Laurentowi Monswengo za pięć lat pracy w Radzie Kardynałów.

Zajmowali się planami reformy i odnowy centralnej administracji kościelnej. Wszyscy są sędziwi, a prace rady dobiegają końca. Pell nadal pełni funkcję nadzorcy finansów watykańskich. Papież nie widzi potrzeby powołania na ich miejsce nowych członków rady, która w zasadzie spełniła już swe zadanie. Wśród pozostałej szóstki znajdujemy „premiera” Watykanu kardynała Pietro Parolina.

Nie ma więc mowy o jakiejś czystce z powodu kłopotów z prawem na tle pedofilskim (kardynał z Konga zresztą nie ma żadnych zarzutów). Chodzi tylko o ruchy kadrowe na szczytach władzy kościelnej.

Papież Franciszek zapowiada walkę z nadużyciami w Kościele

Ale Franciszek nie odpuszcza. Na koniec lutego wezwał do Rzymu na naradę szefów lokalnych episkopatów i świeckich ekspertów, a także byłe ofiary księży, aby wspólnie ustalili, co jeszcze należy zrobić w walce z kryzysem pedofilskim w Kościele.

Na wokandzie ma m.in. stanąć sprawa, jak postępować z zarzutami i oskarżeniami przeciwko biskupom. Rzecznik papieża nazwał przewidywane spotkanie zdarzeniem bez precedensu, potwierdzającym, że Franciszek uważa ochronę dzieci i młodocianych w Kościele za priorytet swego pontyfikatu.

Czytaj także: Jak Watykan zamierza walczyć z pedofilią w Kościele

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Nie chcą naszego mięsa

Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.

Joanna Solska
29.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną