Świat

Nie lękali się

Raport o pedofilii w Polsce dotarł do Franciszka. To dobry znak

Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. Joanna Scheuring-Wielgus / Facebook
Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. To dobra wiadomość dla ofiar i osób je wspomagających w staraniach o sprawiedliwość.

Tuż przed watykańskim szczytem antypedofilskim troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. O spotkanie poprosiła wcześniej posłanka Joanna Scheuring Wielgus. Papież się zgodził.

Prócz papieża i parlamentarzystki w spotkaniu uczestniczyli Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Lisiński. Polska trójka opracowała mapę pedofilii w Kościele w Polsce. Firmuje ją fundacja Nie Lękajcie Się, której Lisiński, ofiara księdza pedofila, jest założycielem i przewodniczącym.

Papież Franciszek dostał od Polaków konkretny dokument na temat pedofilii

Fundacja stara się pomagać w wyjściu z cienia ofiarom księży pedofilów. Bo aby domagać się sprawiedliwości, trzeba najpierw przełamać lęk przed ujawnieniem swego dramatu. Dlatego tam, gdzie ofiarom wciąż grożą ostracyzm i zemsta, o ujawnienia jest trudniej.

Dotarcie tej trójki do papieża z niezależną od Kościoła dokumentacją na temat pedofilii w jego szeregach to dobra wiadomość dla ofiar i osób je wspomagających w staraniach o sprawiedliwość. Franciszek ma w rękach konkret, o który może teraz pytać przedstawicieli polskiego episkopatu: coście zrobili w tych sprawach? Czemuście nie reagowali zgodnie z prawem i katechizmem?

Protegowany Paetza na szczycie antypedofilskim

Polska delegacja kościelna wraz z innymi delegacjami z całego świata przybyła właśnie do Rzymu na wezwanie papieża, aby wraz z nim szukać skutecznej i wspólnej dla wszystkich Kościołów lokalnych strategii działania przeciwko pedofilom w sutannach. Miał im przewodzić abp Stanisław Gądecki, ale poinformowano, że ciężko zachorował. Zastąpi go abp Marek Jędraszewski, wyświęcony na biskupa przez abp. Juliusza Paetza, zdymisjonowanego z urzędu ordynariusza poznańskiego (ale nigdy nieosądzonego) pod zarzutem uwodzenia kleryków. Jędraszewski pełnił za jego rządów w Poznaniu funkcje kościelne.

Polski Kościół zaskoczony walką z pedofilią

Sukces trójki będą podważać środowiska prawicowe. Ultrakatolickie stowarzyszenie Ordo Iuris wytknęło autorom mapy pedofilii kościelnej, że nie zawiadomili oni o znanych sobie przestępstwach organów ścigania, czyli sami popełnili przestępstwo. Prawica zaatakuje związki autorów raportu z mediami i środowiskami lewicowo-liberalnymi, tak jakby to z góry odbierało wiarygodność zebranym materiałom.

Sam Kościół w Polsce sprawia wrażenie zaskoczonego i przypartego do muru. Rzecznik episkopatu oświadczył, że żaden raport o przestępczości seksualnej w Kościele w Polsce na Miodową nie dotarł, a jeśli dotrze, to Kościół odpowie. Chyba będzie musiał się pospieszyć, bo prezentacja raportu ma odbyć się w Rzymie już w czwartek, pierwszego dnia szczytu zwołanego przez Franciszka.

Czytaj także: Czy da się wyleczyć pedofila?

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną