Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nie lękali się

Raport o pedofilii w Polsce dotarł do Franciszka. To dobry znak

Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. Joanna Scheuring-Wielgus / Facebook
Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. To dobra wiadomość dla ofiar i osób je wspomagających w staraniach o sprawiedliwość.

Tuż przed watykańskim szczytem antypedofilskim troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. O spotkanie poprosiła wcześniej posłanka Joanna Scheuring Wielgus. Papież się zgodził.

Prócz papieża i parlamentarzystki w spotkaniu uczestniczyli Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Lisiński. Polska trójka opracowała mapę pedofilii w Kościele w Polsce. Firmuje ją fundacja Nie Lękajcie Się, której Lisiński, ofiara księdza pedofila, jest założycielem i przewodniczącym.

Papież Franciszek dostał od Polaków konkretny dokument na temat pedofilii

Fundacja stara się pomagać w wyjściu z cienia ofiarom księży pedofilów. Bo aby domagać się sprawiedliwości, trzeba najpierw przełamać lęk przed ujawnieniem swego dramatu. Dlatego tam, gdzie ofiarom wciąż grożą ostracyzm i zemsta, o ujawnienia jest trudniej.

Dotarcie tej trójki do papieża z niezależną od Kościoła dokumentacją na temat pedofilii w jego szeregach to dobra wiadomość dla ofiar i osób je wspomagających w staraniach o sprawiedliwość. Franciszek ma w rękach konkret, o który może teraz pytać przedstawicieli polskiego episkopatu: coście zrobili w tych sprawach? Czemuście nie reagowali zgodnie z prawem i katechizmem?

Protegowany Paetza na szczycie antypedofilskim

Polska delegacja kościelna wraz z innymi delegacjami z całego świata przybyła właśnie do Rzymu na wezwanie papieża, aby wraz z nim szukać skutecznej i wspólnej dla wszystkich Kościołów lokalnych strategii działania przeciwko pedofilom w sutannach. Miał im przewodzić abp Stanisław Gądecki, ale poinformowano, że ciężko zachorował. Zastąpi go abp Marek Jędraszewski, wyświęcony na biskupa przez abp. Juliusza Paetza, zdymisjonowanego z urzędu ordynariusza poznańskiego (ale nigdy nieosądzonego) pod zarzutem uwodzenia kleryków. Jędraszewski pełnił za jego rządów w Poznaniu funkcje kościelne.

Polski Kościół zaskoczony walką z pedofilią

Sukces trójki będą podważać środowiska prawicowe. Ultrakatolickie stowarzyszenie Ordo Iuris wytknęło autorom mapy pedofilii kościelnej, że nie zawiadomili oni o znanych sobie przestępstwach organów ścigania, czyli sami popełnili przestępstwo. Prawica zaatakuje związki autorów raportu z mediami i środowiskami lewicowo-liberalnymi, tak jakby to z góry odbierało wiarygodność zebranym materiałom.

Sam Kościół w Polsce sprawia wrażenie zaskoczonego i przypartego do muru. Rzecznik episkopatu oświadczył, że żaden raport o przestępczości seksualnej w Kościele w Polsce na Miodową nie dotarł, a jeśli dotrze, to Kościół odpowie. Chyba będzie musiał się pospieszyć, bo prezentacja raportu ma odbyć się w Rzymie już w czwartek, pierwszego dnia szczytu zwołanego przez Franciszka.

Czytaj także: Czy da się wyleczyć pedofila?

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną