Społeczeństwo

Opublikowano mapę kościelnej pedofilii w Polsce

W polskich diecezjach i zgromadzeniach od czterech lat działają delegaci do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którzy mają obowiązek przyjmować zgłoszenia ofiar. W polskich diecezjach i zgromadzeniach od czterech lat działają delegaci do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którzy mają obowiązek przyjmować zgłoszenia ofiar. Grant Whitty / Unsplash
Przygotowana przez fundację „Nie lękajcie się” interaktywna mapa opisuje przypadki skazanych duchownych i świadectwa ofiar.

Za przygotowanie mapy odpowiadają m.in. Marek Lisiński z fundacji „Nie lękajcie się”, która pomaga ofiarom nadużyć seksualnych, w tym molestowanym przez osoby duchowne, oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Pracowano nad nią przez półtora roku.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Scheuring-Wielgus mówiła, że wielokrotnie próbowała uzyskać z episkopatu informacje na temat skali kościelnej pedofilii, ale jej prośby zostały bez odzewu. Dlatego razem z Markiem Lisińskim wzięła sprawy w swoje ręce.

Skazano tylko 60 księży

Mapa składa się z ponad 300 punktów. Znajdują się na niej zarówno przypadki nadużyć seksualnych potwierdzonych wyrokami sądowymi, jak i opartych na zweryfikowanych relacjach osób, które zgłosiły się do fundacji „Nie lękajcie się”. Wśród nich relacje o 255 ofiarach, 31 zgłoszeń do fundacji (autorzy mapy podkreślają, że jest ich o wiele więcej, jednak tyle umieścili w swojej interaktywnej grafice), informacje o 59 skazanych sprawcach i 46 sprawach opisanych przez media (najczęściej niewyjaśnionych).

Jak podkreślają inicjatorzy akcji, „mapa nie pokazuje w tej chwili skali problemu kościelnej pedofilii. Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne”.

Czytaj także: Dlaczego oskarżonych o nadużycia seksualne księży przenosi się do Ameryki Łacińskiej i Afryki?

W polskich diecezjach i zgromadzeniach od czterech lat działają delegaci do spraw ochrony dzieci i młodzieży, którzy mają obowiązek przyjmować zgłoszenia ofiar. Ale jedna, centralna baza informacji o skali tego zjawiska (jeszcze) nie powstała.

Na podstawie doniesień medialnych wiadomo jedynie, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat w sądach powszechnych skazano około 60 księży.

Zmagania Kościoła z pedofilią

Na luty papież Franciszek zwołał nadzwyczajne spotkanie przewodniczących episkopatów z całego świata, którzy mają rozmawiać właśnie o molestowaniu seksualnym w Kościele.

Stało się to niemalże w tym samym czasie, kiedy we wrześniu niemieckie media opublikowały ustalenia raportu, z którego wynika, że w latach 1946–2014 ofiarą wykorzystania seksualnego przez katolickich duchownych w Niemczech padło ponad 3,6 tys. nieletnich. Raport postał na zlecenie niemieckiego episkopatu.

W październiku w Poznaniu sąd apelacyjny potwierdził bezprecedensowy wyrok nakazujący należącemu do Kościoła katolickiego zakonowi o nazwie Towarzystwo Chrystusowe wypłatę milionowego odszkodowania oraz renty w wysokości 800 zł miesięcznie pani o imieniu Katarzyna, która jako trzynasto- i czternastolatka została kilkadziesiąt razy zgwałcona przez księdza.

Czytaj także: Pokojowy Nobel dla działaczy na rzecz kobiet – ofiar wojny

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Lefebryści. Schizmatycy w łonie Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI wykonali pewne gesty wobec tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X. Czy może dojść do pojednania? I jakie pole manewru mają obie ze stron, skoro każda z nich uważa, że to ta druga powinna się nawrócić?

Roman Graczyk
05.11.2019
Reklama