Świat

Musi boleć

NIEMCY: Sztuka wojująca

Performens z symbolicznym pochówkiem uchodźców przed Bundestagiem. Performens z symbolicznym pochówkiem uchodźców przed Bundestagiem. Rainer Jensen/DPA / PAP
Najciekawszy dziś kolektyw anarchistyczny w Europie – Centrum Politycznego Piękna – irytuje polityków, bo pokazuje, jaki powinien być świat.
Aktywiści Zentrum für Politische Schönheit protestujący przed siedzibą CDU w Monachium.Zuma Press - News/Forum Aktywiści Zentrum für Politische Schönheit protestujący przed siedzibą CDU w Monachium.

Sprowadzali ciała uchodźców z anonimowych grobów na Sycylii, żeby pochować je w centrum Berlina, zbudowali replikę pomnika ku czci ofiar Holokaustu pod domem lidera AfD, oferowali mercedesa za zabicie Erdoğana albo Putina. Kiedy w maju ujawniono kompromitujące nagrania z Ibizy, które doprowadziły do upadku austriackiego rządu, powstała pogłoska, że to również ich sprawka.

Centrum Politycznego Piękna (Zentrum für Politische Schönheit, ZPS) – tak nazywa się berliński kolektyw, który nadaje zupełnie nowe znaczenie pojęciu sztuki zaangażowanej.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Musi boleć"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013