Świat

Musi boleć

NIEMCY: Sztuka wojująca

Performens z symbolicznym pochówkiem uchodźców przed Bundestagiem. Performens z symbolicznym pochówkiem uchodźców przed Bundestagiem. Rainer Jensen/DPA / PAP
Najciekawszy dziś kolektyw anarchistyczny w Europie – Centrum Politycznego Piękna – irytuje polityków, bo pokazuje, jaki powinien być świat.
Aktywiści Zentrum für Politische Schönheit protestujący przed siedzibą CDU w Monachium.Zuma Press - News/Forum Aktywiści Zentrum für Politische Schönheit protestujący przed siedzibą CDU w Monachium.

Sprowadzali ciała uchodźców z anonimowych grobów na Sycylii, żeby pochować je w centrum Berlina, zbudowali replikę pomnika ku czci ofiar Holokaustu pod domem lidera AfD, oferowali mercedesa za zabicie Erdoğana albo Putina. Kiedy w maju ujawniono kompromitujące nagrania z Ibizy, które doprowadziły do upadku austriackiego rządu, powstała pogłoska, że to również ich sprawka.

Centrum Politycznego Piękna (Zentrum für Politische Schönheit, ZPS) – tak nazywa się berliński kolektyw, który nadaje zupełnie nowe znaczenie pojęciu sztuki zaangażowanej.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Musi boleć"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021