Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sługa Narodu bierze wszystko na Ukrainie

Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwycięża w obu konkurencjach: w okręgach jednomandatowych i głosowaniu na listy partyjne. Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwycięża w obu konkurencjach: w okręgach jednomandatowych i głosowaniu na listy partyjne. Valentyn Ogirenko/Reuter / Forum
Sługa Narodu, co zdarza się pierwszy raz w historii Ukrainy, zdobywa bezwzględną większość w parlamencie i będzie rządzić samodzielnie, nie zawierając żadnych koalicji. Będzie też tworzyć rząd, nie dzieląc się władzą.

Takiej wygranej w niedzielę wieczorem nie oczekiwano: partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwycięża w obu konkurencjach: w okręgach jednomandatowych i głosowaniu na listy partyjne, gdzie obowiązuje system proporcjonalny. Nie podliczono wprawdzie wszystkich wyników, ale już wiadomo, że Sługa trzyma w garści 240–250 mandatów w przyszłej Radzie Najwyższej. A może i więcej.

Czytaj także: Prezydent Zełenski zaczyna od naruszenia konstytucji

Ukraińcy kupili obietnice Zełenskiego

Wśród przyszłych deputowanych Sługi Narodu nie ma znanych polityków. To pokazuje, jak bardzo Ukraińcy mają dość starej klasy politycznej, tych samych twarzy, gier, korupcji. Zdecydowanie postanowili się uwolnić od wszystkiego, co już było. Można powiedzieć, że kupili obietnicę Zełenskiego – nowej Ukrainy i nowej polityki.

Wygranej sprzyjała też niska jak na Ukrainę frekwencja, ledwie ocierająca się o 50 proc. Do urn poszli zdeterminowani, twarde elektoraty. Nigdy jeszcze nie było tu wyborów w wakacje, kiedy ludzie wyjeżdżają odpoczywać lub do pracy. Za granicą, także w Polsce, głosowało stosunkowo niewielu Ukraińców ze względu na zbyt skomplikowane procedury rejestracji. Zresztą tutaj także zwyciężył Sługa Narodu.

Czytaj także: Rozterki elekta

Jaki kurs weźmie Ukraina Zełenskiego

Nowe twarze na listach partii to pewien problem: nie bardzo dziś wiadomo, jaki to będzie parlament. Na ile deputowani okażą się lojalni? Czy nie ulegną przekupstwu oligarchów panoszącemu się w Radzie Najwyższej? Co ich będzie łączyć, bo nie ideologia? Czy będą potrafili tworzyć zgraną drużynę?

Oczekiwania są wielkie, a najważniejsze to poprawa warunków życia, zakończenie wojny na wschodzie, walka z korupcją. No i wstąpienie do Unii Europejskiej, co kojarzy się z wyższymi standardami życia. Zełenski obiecał to wszystko: zakończenie wojny w Donbasie, uwolnienie jeńców, zwalczenie korupcji i lepsze życie dla wszystkich. A w polityce zagranicznej – kurs prozachodni.

Brzmi to jak populistyczne hasła, a przynajmniej kilku nie da się wypełnić, choćby zakończyć wojny. To nie zależy od Kijowa, lecz od Kremla, który dąży do kontroli i dezintegracji Ukrainy.

Czy Zełenski będzie rządzić autorytarnie?

Zełenski powiedział po wygranej, że stawia na profesjonalistów, zwłaszcza w gospodarce, a szefem rządu zostanie (przynajmniej on by tego chciał) guru gospodarki. Nie polityk, lecz ekonomista. Na razie nie wiadomo, kogo ma na myśli. Jeszcze wczoraj mówiło się o piosenkarzu Swiatosławie Wakarczuku. Ale lider partii, całkowicie nieznany w polityce Dmitrij Razumkow, powiedział, że zwycięzcy mają na uwadze kilku kandydatów. Nazwiska nie padają.

Jest też pytanie, czy Zełenski, zdobywając tak ogromne poparcie i władzę, nie ulegnie pokusie rządów autorytarnych. Czy będzie chciał i umiał choć trochę podzielić się władzą, czy potrafi rozmawiać ze społeczeństwem, które mu zaufało.

Czytaj także: Zełenski ma propozycję dla Putina. A może to żart?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną