Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Sługa Narodu bierze wszystko na Ukrainie

Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwycięża w obu konkurencjach: w okręgach jednomandatowych i głosowaniu na listy partyjne. Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwycięża w obu konkurencjach: w okręgach jednomandatowych i głosowaniu na listy partyjne. Valentyn Ogirenko/Reuter / Forum
Sługa Narodu, co zdarza się pierwszy raz w historii Ukrainy, zdobywa bezwzględną większość w parlamencie i będzie rządzić samodzielnie, nie zawierając żadnych koalicji. Będzie też tworzyć rząd, nie dzieląc się władzą.

Takiej wygranej w niedzielę wieczorem nie oczekiwano: partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zwycięża w obu konkurencjach: w okręgach jednomandatowych i głosowaniu na listy partyjne, gdzie obowiązuje system proporcjonalny. Nie podliczono wprawdzie wszystkich wyników, ale już wiadomo, że Sługa trzyma w garści 240–250 mandatów w przyszłej Radzie Najwyższej. A może i więcej.

Czytaj także: Prezydent Zełenski zaczyna od naruszenia konstytucji

Ukraińcy kupili obietnice Zełenskiego

Wśród przyszłych deputowanych Sługi Narodu nie ma znanych polityków. To pokazuje, jak bardzo Ukraińcy mają dość starej klasy politycznej, tych samych twarzy, gier, korupcji. Zdecydowanie postanowili się uwolnić od wszystkiego, co już było. Można powiedzieć, że kupili obietnicę Zełenskiego – nowej Ukrainy i nowej polityki.

Wygranej sprzyjała też niska jak na Ukrainę frekwencja, ledwie ocierająca się o 50 proc. Do urn poszli zdeterminowani, twarde elektoraty. Nigdy jeszcze nie było tu wyborów w wakacje, kiedy ludzie wyjeżdżają odpoczywać lub do pracy. Za granicą, także w Polsce, głosowało stosunkowo niewielu Ukraińców ze względu na zbyt skomplikowane procedury rejestracji. Zresztą tutaj także zwyciężył Sługa Narodu.

Czytaj także: Rozterki elekta

Jaki kurs weźmie Ukraina Zełenskiego

Nowe twarze na listach partii to pewien problem: nie bardzo dziś wiadomo, jaki to będzie parlament. Na ile deputowani okażą się lojalni? Czy nie ulegną przekupstwu oligarchów panoszącemu się w Radzie Najwyższej? Co ich będzie łączyć, bo nie ideologia? Czy będą potrafili tworzyć zgraną drużynę?

Oczekiwania są wielkie, a najważniejsze to poprawa warunków życia, zakończenie wojny na wschodzie, walka z korupcją. No i wstąpienie do Unii Europejskiej, co kojarzy się z wyższymi standardami życia. Zełenski obiecał to wszystko: zakończenie wojny w Donbasie, uwolnienie jeńców, zwalczenie korupcji i lepsze życie dla wszystkich. A w polityce zagranicznej – kurs prozachodni.

Brzmi to jak populistyczne hasła, a przynajmniej kilku nie da się wypełnić, choćby zakończyć wojny. To nie zależy od Kijowa, lecz od Kremla, który dąży do kontroli i dezintegracji Ukrainy.

Czy Zełenski będzie rządzić autorytarnie?

Zełenski powiedział po wygranej, że stawia na profesjonalistów, zwłaszcza w gospodarce, a szefem rządu zostanie (przynajmniej on by tego chciał) guru gospodarki. Nie polityk, lecz ekonomista. Na razie nie wiadomo, kogo ma na myśli. Jeszcze wczoraj mówiło się o piosenkarzu Swiatosławie Wakarczuku. Ale lider partii, całkowicie nieznany w polityce Dmitrij Razumkow, powiedział, że zwycięzcy mają na uwadze kilku kandydatów. Nazwiska nie padają.

Jest też pytanie, czy Zełenski, zdobywając tak ogromne poparcie i władzę, nie ulegnie pokusie rządów autorytarnych. Czy będzie chciał i umiał choć trochę podzielić się władzą, czy potrafi rozmawiać ze społeczeństwem, które mu zaufało.

Czytaj także: Zełenski ma propozycję dla Putina. A może to żart?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną