Świat

Węgrzy z probówki

WĘGRY: Dlaczego Orbán znacjonalizował kliniki in vitro

Rząd Viktora Orbána znacjonalizował sześć największych prywatnych klinik leczenia bezpłodności. Rząd Viktora Orbána znacjonalizował sześć największych prywatnych klinik leczenia bezpłodności. Szilard Koszticsak/EPA / PAP
Prawicowy rząd Viktora Orbána znacjonalizował kliniki in vitro i będzie wspierał tę procedurę nawet dla samotnych kobiet. Na Węgrzech cień kryzysu demograficznego przesłonił światopoglądowe wątpliwości.
Nacjonalizacja wpisuje się w politykę prowadzoną już przez Katalin Novák, popularną wiceminister ds. rodziny i wschodzącą gwiazdę Fideszu.Elekes Andor/Wikipedia CC BY 4.0 Nacjonalizacja wpisuje się w politykę prowadzoną już przez Katalin Novák, popularną wiceminister ds. rodziny i wschodzącą gwiazdę Fideszu.

Margit to 36-letnia koordynatorka projektów w fabryce żywności na południu Węgier. W kwietniu 2019 r. po raz pierwszy poddała się zabiegowi zapłodnienia pozaustrojowego. – Przeczytałam mnóstwo na ten temat, ale kiedy człowiek leży na stole operacyjnym, i tak czuje się bezbronny i samotny.

Rząd Viktora Orbána postanowił pomóc kobietom takim jak Margit i znacjonalizował sześć największych prywatnych klinik leczenia bezpłodności. Orbán przekonywał, że jego gabinet nikomu niczego nie zabrał, tylko złożył właścicielom klinik ofertę.

Polityka 14.2020 (3255) z dnia 31.03.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Węgrzy z probówki"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016