Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Węgrzy z probówki

WĘGRY: Dlaczego Orbán znacjonalizował kliniki in vitro

Rząd Viktora Orbána znacjonalizował sześć największych prywatnych klinik leczenia bezpłodności. Rząd Viktora Orbána znacjonalizował sześć największych prywatnych klinik leczenia bezpłodności. Szilard Koszticsak/EPA / PAP
Prawicowy rząd Viktora Orbána znacjonalizował kliniki in vitro i będzie wspierał tę procedurę nawet dla samotnych kobiet. Na Węgrzech cień kryzysu demograficznego przesłonił światopoglądowe wątpliwości.
Nacjonalizacja wpisuje się w politykę prowadzoną już przez Katalin Novák, popularną wiceminister ds. rodziny i wschodzącą gwiazdę Fideszu.Elekes Andor/Wikipedia CC BY 4.0 Nacjonalizacja wpisuje się w politykę prowadzoną już przez Katalin Novák, popularną wiceminister ds. rodziny i wschodzącą gwiazdę Fideszu.

Margit to 36-letnia koordynatorka projektów w fabryce żywności na południu Węgier. W kwietniu 2019 r. po raz pierwszy poddała się zabiegowi zapłodnienia pozaustrojowego. – Przeczytałam mnóstwo na ten temat, ale kiedy człowiek leży na stole operacyjnym, i tak czuje się bezbronny i samotny.

Rząd Viktora Orbána postanowił pomóc kobietom takim jak Margit i znacjonalizował sześć największych prywatnych klinik leczenia bezpłodności. Orbán przekonywał, że jego gabinet nikomu niczego nie zabrał, tylko złożył właścicielom klinik ofertę.

Polityka 14.2020 (3255) z dnia 31.03.2020; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Węgrzy z probówki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >