Świat

Pedofilia w Kościele. Instrukcja obsługi z Watykanu

Watykańska Kongregacja ds. Nauki Wiary ogłosiła praktyczne vademecum. Watykańska Kongregacja ds. Nauki Wiary ogłosiła praktyczne vademecum. Gary Campbell-Hall / Flickr CC by 2.0
Watykańska Kongregacja ds. Nauki Wiary ogłosiła vademecum porządkujące zasady postępowania odnośnie do seksualnego krzywdzenia dzieci i niepełnoletnich przez osoby duchowne.

Nie ma w tych wytycznych czegoś całkiem nowego, lecz ludzie dobrej woli w Kościele, w tym biskupi i przełożeni/przełożone zakonów oraz współpracujący z nimi prawnicy, otrzymują do dyspozycji, pomocy i użytku rodzaj podręcznika porządkującego kościelny labirynt instrukcji w sprawie pedofilii i innych nadużyć seksualnych z udziałem duchownych.

Czytaj też: „Nie powiem tak, nie powiem nie”. Biskup, który krył pedofilów

Kościelny podręcznik do spraw pedofilii

Vademecum zostało opracowane na życzenie ubiegłorocznej kościelnej konferencji na szczycie, gdy szefowie lokalnych episkopatów dyskutowali wraz z papieżem Franciszkiem na temat skutecznych sposobów walki z kryzysem pedofilskim. Jak na standardy watykańskiej biurokracji odpowiedź na wyniki tego spotkania, właśnie w formie podręcznika, przyszła szybko. To kolejny znak, że Watykan nie zasypia gruszek w popiele, przynajmniej na papierze.

Dokument uwzględnia niedawne wytyczne watykańskie, likwidujące tzw. tajemnicę papieską w sprawie nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych oraz podwyższające wiek – z 14 do 18 lat – poniżej którego należy uznać za niepełnoletnią osobę pojawiającą się w materiałach pornograficznych.

Sporo uwagi vademecum poświęca zasadom postępowania po otrzymaniu informacji o konkretnym przypadku nadużyć z udziałem osoby duchownej. Warto je podkreślić, bo wątpliwości, które mogą się wtedy pojawić, vademecum każe wyjaśniać w dochodzeniu ze szczególną starannością, ale bez uprzedzeń i bagatelizowania. Nie należy z góry odrzucać doniesień anonimowych lub sprawiających wrażenie, że są niewiarygodne. Jeśli taką informację ksiądz usłyszy podczas spowiedzi, powinien zasugerować spowiadającej się osobie, aby przekazała ją w inny sposób niż w konfesjonale.

Można odrzucić informacje, które nie wydają się prawdziwe i wykraczają poza ramy prawa kościelnego. Na przykład gdy oskarżony zostaje ktoś, kto nie był księdzem w momencie popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Czytaj też: Frédérik Martel, autor „Sodomy”, o hipokryzji Watykanu

Vademecum pomoże Kościołowi i ofiarom

Liczący 30 stron przewodnik ma formę szczegółowych odpowiedzi na konkretne pytania. Tekst polski jest już dostępny na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Może się okazać pomocny nie tylko ludziom Kościoła instytucjonalnego, ale i ofiarom księży krzywdzicieli i osłaniającego ich systemu milczenia i tuszowania. Ale ma też wartość praktyczną w walce z pedofilią w Kościele, bo konsoliduje zasady, wytyczne, procedury w jednym dokumencie.

Czytaj też: Dla wszystkich ten temat jest niewygodny. Sekielscy o nowym filmie

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną