Świat

Demon z Zakarpacia

WĘGRY: Tak działa komisarz Orbána do spraw teatru

Studenci Uniwersytetu Teatralnego i Filmowego (SzFE) protestujący przeciwko zmianom w zarządzie ich uczelni. Studenci Uniwersytetu Teatralnego i Filmowego (SzFE) protestujący przeciwko zmianom w zarządzie ich uczelni. EPA / PAP
Odrzucony przez elity artysta odpłaca im, służąc władzy – to właśnie historia Attili Vidnyánszky’ego, prawej ręki Orbána do spraw teatrów.
Attila VidnyánszkyMTI/PAP Attila Vidnyánszky

Gdyby był postacią ze sztuki teatralnej, najbardziej pasowałby do czwartego aktu Szekspirowskiego „Makbeta”. To wtedy król, po latach krwawych rządów, osamotniony, na skraju szaleństwa, słyszy od czarownic o swoim zbliżającym się upadku. Przepowiednia jest na tyle mglista, że Makbet nie wie, kiedy i z której strony upadek nadejdzie. A to tylko wzmacnia jego paranoję.

Tak przynajmniej widzi Attilę Vidnyánszkyego krytyczka teatralna Judit Csáki. Inni, którzy się z nim zetknęli, mówią o Vidnyánszkym z mieszaniną lęku i niechęci – a czasem skrywanego podziwu – jako o „papieżu”, „mesjaszu”, „demonie”, „tytanie”.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Demon z Zakarpacia"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016